Jak odczytywać prognozy cen?

1

Wbrew pytaniu w tytule nie zamierzamy dawać jednoznacznych rad lub też oceniać, które prognozy dotyczące cen złota są prawdziwe, a które nie. Postaramy się spojrzeć na nie z trochę innej perspektywy i odpowiedzieć na pytanie czy kierowanie się prognozami ma sens?

Gdyby chcieć cytować sceptycznych analityków, jak i tych, którzy są hurra optymistami moglibyśmy jednego dnia pisać o dołowaniu złota na poziom 1200 USD za uncję, a kolejnego dnia pisać o rychłym osiągnięciu pułapu 3 tysięcy dolarów. Taką właśnie prognozę przedstawia Rob Lutts z Cabot Money Management. Wysnuwa on taki wniosek w zasadzie na podstawie powszechnie znanych przesłanek. Mowa o sile złota jako pieniądza od ponad 2 tysięcy lat, słabości finansów świata zachodniego itp.

Jeszcze dalej idzie Paul Brodsky z QB Basset Management, który twierdzi, że powrót parytetu złota wywindowałby jego cenę nawet do 10 tysięcy dolarów za uncję! Analityk wieszczy rychłą śmierć papierowego pieniądza. Chodzi o paradoksalną sytuację, w której kolejne rządy ratują gospodarkę opartą na „wirtualnych” pieniądzach poprzez działania, które de facto jeszcze pogarszają sytuację tychże walut.

Jaki wniosek można wyciągnąć z takich analiz? Przede wszystkim nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć co jeszcze wymyślą rządzący zachodnimi mocarstwami i jak daleko są w stanie się posunąć w obronie obecnego systemu finansowego. Jeśli faktycznie sprawdzą się najczarniejsze scenariusze to prognozowanie cen złota w bezwartościowych dolarach jest mocno dyskusyjne. Jak wiadomo życie nie znosi próżni i np. na miejsce dolara pojawi się juan (co jest swoją drogą bardzo prawdopodobne), ale z perspektywy osób zabezpieczających swój dorobek w złocie nie ma to większego znaczenia. Jeśli potraktujemy złoto jako formę ubezpieczenia i zyskamy świadomość, że ono swojej elementarnej wartości nigdy nie straci to zyskamy jeszcze więcej. Tą wartością dodaną do złota inwestycyjnego jest pewnego rodzaju wolność od zawirowań na światowych rynkach. W końcu cena uncji złota wyliczana w złocie się nie zmieni.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. Artykuł czytałem z przyjemnością, z ogólną tezą autora się zgadzam, ale absurdalność ostatniego zdania zepsuła końcowe wrażenie. W przypadku gwałtownej i głębokiej depresji gospodarczej cena zielonych papierków wyliczana w dolarach również się nie zmieni. Czy to czyni z dolara bezpieczną przystań?

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.