Kanadyjska gorączka złota

0

Niedawno zastanawialiśmy się na jak długo wystarczy światowych zasobów złota. Okazuje się, że nadzieją dla rynku żółtego kruszcu jest nie tylko poszukiwanie nowych złóż, ale również te zasoby, o których dawno już zapomniano. 

Obecne ceny złota pozwalają poważnie myśleć o wydobyciu i poszukiwaniu złota nie tylko w biedniejszych krajach. Gorączka królewskiego kruszcu wraca również tam gdzie dawno jej nie widziano.

W niewielkiej, zapomnianej miejscowości w kanadyjskim stanie Ontario właśnie rozpoczyna się jeden z największych projektów wydobywczych na świecie. Detour Lake – bo tak nazywa się projekt – to typowy przykład na odkrywanie zapomnianych złóż i kopalni. Miejscowość, która kiedyś tętniła życiem, przez ostatnie 15 lat nadawała się co najwyżej na scenerię dla niskobudżetowych horrorów. Wraz z powracającą gorączką złota znalazł się inwestor skłonny wydać blisko 1,5 miliarda dolarów na reaktywację kopalni i uruchomienie wydobycia z nowych złóż.

Biznes ma się opłacać. Detour Gold z Toronto szacuje, że pod ziemią czeka na wydobycie 15,6 miliona uncji złota. Możliwości produkcyjne mają sięgnąć 650 tysięcy uncji rocznie, co wystarczy na 20 lat wydobycia. Przy kosztach rzędu 650-700 dolarów za uncję biznes powinien być rentowny, a inwestycja może zwrócić się po kilku latach.

Przykąłd Detour Lake pokazuje jak zaraźliwa jest złota gorączka, ale w dzisiejszych czasach trudno uwierzyć, że takie inwestycje nie są poprzedzone chłodną biznesową kalkulacją i optymistycznymi prognozami dla całego rynku złota.

Więcej o inwestycji pisze serwis The Globe and Mail

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.