KGHM ze złożami platyny i palladu

0

Po przejęciu kanadyjskiej Quadry KGHM coraz intensywniej zaczyna działać za granicami Polski i kontynuuje realizację projektów wydobywczych przejętej spółki. Jednym z większych przedsięwzięć jest projekt Victoria w ramach, którego miały powstać kopalnie niklu i miedzi. Tymczasem okazuje się, że w projekcie większe znaczenie mogą odegrać metale szlachetne.

 

Projekt Victoria realizowany jest w rejonie kanadyjskiego Sudbury. Jak dowiedział się serwis newseria.pl kluczowe dla złoża mogą się jednak okazać pokłady platyny i palladu. Wcześniej KGHM International szacował udział metali szlachetnych w złożu na 7,6 grama na tonę. Z kolei najnowsze wyniki wierceń mówią o udziale platyny i palladu na poziomie kilkudziesięciu gramów na tonę.

Jeśli wyniki wierceń potwierdzą się po rozpoczęciu eksploatacji to rentowność złoża może się okazać bardzo wysoka. Całkowita wielkość pokładów została oceniona na 14,5 mln ton rudy miedzi, niklu, złota i platyny. Najnowsze wyniki nie zmieniły tych szacunków, ale sugerują większe zagęszczenie wspomnianych metali szlachetnych i kładą większy nacisk na ich potencjalne wydobycie.

W I kwartale 2012 roku KGHM International miało 33 mln dolarów zysku netto wobec 119 mln USD starty w ostatnim kwartale ubiegłego roku i 168 mln USD zysku przed rokiem jeszcze jako Quadra FNX.

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.