Kiedy skończy się wydobycie złota?

0

Z danych World Gold Council wynika, że dotychczas ludzie wydobyli ok 166 tys. ton złota. Rozpoznane złoża są oceniane na 50 tys. ton. Przy założeniu rosnącego wydobycia złota wystarczyłoby na ok. 12 lat. Trudno jednak zakładać, że ludzkość zaprzestanie poszukiwań nowych złóż. 

Jaka jest więc odpowiedź na tytułowe pytanie? Znając łatwość zrażenia się złotą gorączką zapewne brzmiała by: „nigdy”. Ubiegłoroczny popyt na żółty kruszec sięgnął 4067 ton o wartości ponad 200 miliardów dolarów. Z czego banki centralne kupiły 440 ton. Mimo że było to aż o 570 procent więcej niż w 2010 roku to wciąż udział banków i funduszy jest na rynku mniejszy niż choćby jubilerów.

Poniżej prezentujemy grafikę przygotowaną przez Trustablegold.com. Wynika z niej, że aż połowa wydobywanego na świecie złota przeznaczana jest na biżuterię. Na inwestycje 18 procent, 17 procent kupują banki centralne, a 12 procent pochłania przemysł.

Nawet jeśli założymy, że wydobycie drastycznie nie spadnie, to trudno przewidzieć ile złota kryje ziemia. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na ten kruszec o wzrost jego cen nie powinien nikogo dziwić.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.