Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 10-14.10.2016

0

Zanim na dobre rozpocznie się w Europie nowy tydzień, atmosferę rozpalać będzie kolejna debata prezydencka w Stanach Zjednoczonych, która toczyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

29932842936_932824b028_h

 

Do wyborów pozostał już niecały miesiąc i atmosfera wokół tego wydarzenia rozpala emocje do granic możliwości. Zaczynają się nieczyste gierki, wyciąganie z kapelusza kolejnych kwiatków (korespondencje, WikiLeaks), a wynik tej potyczki wciąż jest bardzo trudny do przewidzenia.

Według pierwszych komentarzy po debacie zaskakująco dobrze wypadł w niej Donald Trump. Jednak nie było to na tyle przekonujące zwycięstwo (choć zdania w tej kwestii są oczywiście podzielone), żeby można było mówić i jakimś momencie przełomowym kampanii. Ostatecznie o wyniku wyborów zdecyduje bardzo duża grupa społeczeństwa, która decyzję podejmować będzie w ostatniej chwili.

Co słychać na rynkach i z jakimi wydarzeniami będziemy mieli do czynienia w tym tygodniu? Ważne dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, jakie trafiły do publicznej wiadomości w piątek, były na tyle niejednoznaczne, że nie możemy mówić o silnym impulsie do podniesienia przez Fed stóp procentowych. Przyrost zatrudnienia wyniósł we wrześniu jedynie 156 tys. (wobec oczekiwań na poziomie 175 tys.), ale pozytywnie zaskoczyło zrewidowanie wzrostu płac i wydłużenia czasu pracy za sierpień.

Z pomocą przyszli co prawda przedstawiciele Fed, którzy w dość niejasnych wypowiedziach przyznali, że mogą to być fundamenty do podwyżki stóp, ale rynek, szczególnie walutowy, jakoś tej informacji nie kupił, a na Wall Street też nie było widać jakiegoś specjalnego entuzjazmu.

Sprawa ewentualnego podniesienia przez Fed stóp procentowych zaczyna powoli przypominać średniej klasy operę mydlaną, w której każdy kolejny odcinek niewiele w sumie do całej historii wnosi, ale utrzymuje napięcie, aby nie stracić widzów.

W tym tygodniu za oceanem rozpoczyna się sezon publikacji danych za III kwartał, co też będzie istotnym odzwierciedleniem koniunktury za oceanem.

W kontekście danych makro trzeba też spojrzeć na sytuację na rynku złota, które od początku października zaczęło tracić na wartości. To oczywiście konsekwencja sytuacji w gospodarce amerykańskich (przyzwoitych wartości wskaźników), stabilizującego się rynku pracy oraz oczywiście realnej szansy na podniesienie stóp procentowych w najbliższym czasie. Czy kruszec powróci niebawem na ścieżkę wzrostów? Jest to niestety mało prawdopodobne, ponieważ w odniesieniu do powyższych danych, sytuacja nie ulegnie nagle radykalnej zmianie (pogorszeniu), a to na pewno w krótkim terminie nie będzie wspierać wzrostów na złocie.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 10 października

Niemcy – bilans handlu zagranicznego

wtorek, 11 października

Polska – inflacja
Niemcy – Indeks Instytutu ZEW
Stany Zjednoczone – wystąpienie szefa Fed z Chicago

środa, 12 października

Stany Zjednoczone – protokół z posiedzenia FOMC, wnioski o kredyt hipoteczny,

czwartek, 13 października

Niemcy – inflacja
Stany Zjednoczone – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

piątek, 14 października

Polska – saldo rachunku bieżącego oraz podaż pieniądza
Strefa Euro – saldo bilansu handlowego
Stany Zjednoczone – sprzedaż detaliczna, inflacja PPI, indeks Uniwersytetu Michigan, zapasy niesprzedanych towarów, wystąpienie szefa Fed z Bostonu oraz wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen).

fot. LBJ LIbrary, flickr.com, Public Domain

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.