Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 11-15.04

0

Gospodarcza karuzela zaczyna kręcić się coraz szybciej. Aktualny tydzień zapowiada się niezwykle aktywnie, a uwaga inwestorów i analityków skupi się przede wszystkim na Chinach. Do tego – co staje się swego rodzaju tradycją – z napięciem analizować będziemy sytuację w Europie.

kluczowe-wydarzenia-tygodnia

Zacznijmy jednak od krajowego podwórka. Już dziś (poniedziałek, 11 kwietnia) poznamy dane o inflacji CPI, natomiast w środę (13 kwietnia), saldo rachunku bieżącego. Obie informacje są oczywiście dość istotne, aczkolwiek na razie nie oczekuje się, że okażą się negatywnym zaskoczeniem.

Ale im dalej od Polski, tym ciekawej rysuje się scenariusz na najbliższe dni. Dane o produkcji przemysłowej UE i inflacji zyskują na znaczeniu, wobec coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza, w którym Unię Europejską opuszcza Wielka Brytania. Ale to nie Unia, a Chiny i Stany Zjednoczone będą w tym tygodniu odgrywać najważniejszą na rynkach rolę.

Przede wszystkim poznamy dane dotyczące inflacji, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za oceanem. Natomiast jeśli chodzi o Chiny, to na rynek trafią informację odnośnie do inflacji, bilansu handlowego czy PKB, których negatywne wartości mogą wpłynąć na sytuację na rynkach.

Dodajmy także, że jeszcze dziś będą miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia – posiedzenie zarządu Fed oraz spotkanie prezes Janet Yellen z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Barackiem Obamą. Tematem spotkania ma być amerykańska gospodarka oraz planowana reforma Wall Street. Ale w praktyce spotkanie owiane jest dość dużą tajemnicą, co wśród inwestorów rodzi konsternację.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 11 kwietnia

Polska – dane i inflacji
Chiny – inflacja PPI oraz CPI

wtorek, 12 kwietnia

Polska – inflacja bazowa,
Niemcy – Inflacja CPI
Wielka Brytania – inflacja CPI i PPI
Stany Zjednoczone – eksport i import oraz dane dotyczące budżetu rządowego
Chiny – decyzja ws. stóp procentowych

środa, 13 kwietnia

Polska – saldo rachunku bieżącego
Strefa Euro – produkcja przemysłowa
Stany Zjednoczone – inflacja PPI, sprzedaż detaliczna, zapasy niesprzedanych domów
Chiny – bilans handlu zagranicznego, nowe kredyty oraz podaż pieniądza,

czwartek, 14 kwietnia

Polska – podaż pieniądza
Strefa Euro – inflacja konsumencka
Stany Zjednoczone – inflacja CPI, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

piątek, 15 kwietnia

Strefa Euro – bilans handlu zagranicznego
Stany Zjednoczone – produkcja przemysłowa, Indeks NY Empire State, Wykorzystania mocy produkcyjnych,
Chiny – sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, PKB

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.