Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia 31.10-4.11.2016

2

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że wyścig o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych jest rozstrzygnięty. Kilku a nawet kilkunastoprocentowa przewaga kandydatki Demokratów wydawała się na tyle bezpieczna, żeby zagwarantować jej wygraną. Po raz kolejny przekonaliśmy się jednak, że w dzisiejszych czasach pewnych nie możemy być już niczego.

30020866713_a06ac1afc1_k

W opublikowanych w ciągu weekendu sondażach przewaga Clinton spadła do zaledwie jednego procenta. Dlaczego to tak istotne dla rynków finansowych? Ponieważ analitycy i inwestorzy już pewnym sensie przyjęli ewentualne rozstrzygnięcie do wiadomości. W tej chwili ewidentnie jednak widać, że prawdziwe emocje dopiero przed nami, a wygrana Donalda Trumpa, której obawiają się właśnie rynki finansowe, nie jest wcale taka wykluczona.

Odsuwając na bok kwestie politycznych poglądów, wygrana kandydata Republikanów byłaby złą informacją również dla Europy – nie jest tajemnicą jego specyficzna relacja z Władimirem Putinem, który w Trumpie widzi sojusznika w procesie wzmacniania swojej pozycji już nie tylko na Starym Kontynencie, ale i na całym świecie. Tak czy inaczej świat w przyszły wtorek wstrzyma oddech, a nerwowość i związane z wyborami napięcie udzieli się na pewno rynkom finansowym.

Ale wybory za oceanem to nie jedyne wydarzenie, którym żyły będą rynki w tym tygodniu. Do publicznej wiadomości trafi wiele istotnych danych gospodarczych, w tym także – mimo okresu świątecznego – w Polsce. Jeszcze dziś (w poniedziałek, 31 października) poznamy dane dotyczące inflacji.

Zobacz w Mysaver TV

Oprócz tego, jak ostatnio często ma to miejsce, szczególną uwagę zwracać będziemy na dane ze Stanów, poszukując dalszych argumentów do podniesienia w grudniu stóp procentowych. W przyszłym tygodniu mamy co prawda posiedzenie FOMC, ale nikt nie spodziewa się, że już w listopadzie nastąpi w tym względzie jakakolwiek zmiana. Pilnie śledzić będziemy też dane płynące z Europy, której kondycja wydaje się być niestety coraz gorsza.

Ciekawie w kontekście powyższych wydarzeń przedstawia się sytuacja na złocie, które pod koniec minionego tygodnia zyskało nieco na wartości. Czy była to reakcja na spadek entuzjazmu odnośnie do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku? Czy może reakcja na dynamicznie zmieniające się prezydenckie sondaże?

Tak czy inaczej, końcówka roku zapowiada się na rynkach bardzo interesująco, a wszystko wskazuje również na to, że będzie to okres niestety bardzo nerwowy.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 31 października

Polska – inflacja
Strefa Euro – inflacja HICP
Niemcy – sprzedaż detaliczna
Stany Zjednoczone – dochody i wydatki Amerykanów, indeks Chicago PMI,
Japonia – produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna

wtorek 1 listopada

Polska – święto Wszystkich Świętych
Wielka Brytania – PMI dla przemysłu,
Stany Zjednoczone – PMI dla przemysłu, ISM dla przemysłu, wydatki na inwestycje budowlane,
Japonia – decyzja ws. stóp procentowych,
Chiny – PMI dla przemysłu,

środa, 2 listopada

Polska – PMI
Strefa Euro – PMI dla przemysłu,
Niemcy – PMI dla przemysłu, bezrobocie,
Stany Zjednoczone – decyzja FOMC ws. stóp procentowych, wnioski o kredyt hipoteczny

czwartek, 3 listopada

Strefa Euro – bezrobocie,
Wielka Brytania – stopy procentowe (decyzja i protokół BoE), kwartalny raport BoE dotyczący inflacji,
Stany Zjednoczone – zamówienia w przemyśle, na dobra trwałego użytku, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, wydajność i jednostkowe koszty pracy, indeks ISM dla usług,

piątek, 4 listopada

Strefa Euro – indeks PMI dla usług,
Niemcy – indeks PMI dla usług,
Stany Zjednoczone – bezrobocie (oraz szereg danych dotyczących rynku pracy), saldo bilansu handlowego

fot. Gage Skidmore, flickr.comCC BY-SA 2.0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

2 komentarze

    • Według wielu osób 3 wojna zaczęła się już dawno, tylko ma odmienny charakter od tych, prowadzonych dotychczas. Niestety żaden z kandydatów nie jest nieskazitelny. Ani Clinton, ani Trump nie są w stanie powstrzymać tego, co dzieje się na świecie, w zasadzie od upadku komunizmu. Dzisiejszy obraz świata jest skutkiem wielu zaniechań, chciwości, kłamliwości, a także głupoty ludzi stojących u sterów największych mocarstw. Borykamy się ze schedą po zimnowojennym podziale świata. Fundamentalizm islamski to dziecko USA i ZSRR.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.