Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia

0

Z dużej chmury mały deszcz? Pewnie część analityków i inwestorów w ten sposób podsumowuje miniony tydzień na rynkach. To prawda, że szok wywołany zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach za oceanem był może nieco mniejszy, niż można się było tego spodziewać. Amerykańska waluta jednak i tak swoje straciła.

dollar-943738_1280

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych jest zaskoczeniem. I to sporym. Choć jeśli przyglądnąć się temu, jak toczyła się kampania, jak Trump trafnie diagnozował potrzeby i obawy Amerykanów, nie powinniśmy być aż tak bardzo zdziwieni. Zaskakujący jest na pewno poziom zawodu, jaki sprawiły sondaże – przede wszystkim Demokratom i sztabowi Hillary Clinton. Czas jednak wrócić do rzeczywistości i bieżących problemów. A tych oczywiście na świecie i w gospodarkach nie brakuje.

W tym tygodniu na rynki trafi bardzo wiele danych odnośnie do sytuacji makro poszczególnych krajów, w tym przede wszystkim informacje o PKB. We wtorek poznamy dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce oraz w Niemczech, w poniedziałek w Japonii. Również w poniedziałek opublikowane zostaną dane odnośnie do inflacji w Polsce, natomiast we wtorek poznamy dane odnośnie do PKB Strefy Euro.

Tradycyjnie wiele ważnych pozycji opublikowanych zostanie w Stanach Zjednoczonych – inflacja, sprzedaż detaliczna czy ważne wystąpienia szefów Fed na pewno zwrócą uwagę analityków i inwestorów, szczególnie wobec zwycięstwa Donalda Trumpa oraz niezwykle oczekiwanego obniżenia przez amerykański Bank Centralny stóp procentowych.

Goldsaver.pl

 

Na naszym rodzimym polu trwa sezon publikacji wyników spółek – w tym tygodniu będą to na przykład Energa, LPP czy Bioton. Natomiast nastroje na giełdzie, jak to zwykle w ostatnim czasie bywa, są zmienne, ale dalekie od hurra optymistycznych. Tym bardziej, że bardzo słabo radzi sobie ostatnio polska waluta, która będzie walczyć o odrobienie poniesionych w zeszłym tygodniu strat.

Na koniec rzut oka na rynek złota, gdzie niewiele niestety pozostało już z zeszłotygodniowych wzrostów. Wynik wyborów przyniósł co prawda na złocie przebicie poziomu 1330 dolarów za uncję, dziś jednak znów kruszec broni pułapu 1220 dolarów, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy stracił już na wartości niemal 10 procent.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 14 listopada

Polska – inflacja, saldo rachunku bieżącego, podaż pieniądza
Strefa Euro – produkcja przemysłowa
Chiny – produkcja przemysłowa
Japonia – PKB, produkcja przemysłowa

wtorek, 15 listopada

Polska – PKB

Strefa Euro – PKB, saldo bilansu handlowego,
Niemcy – PKB, Indeks ZEW,
Wielka Brytania – inflacja
Stany Zjednoczone – sprzedaż detaliczna, Indeks Empire State,

środa, 16 listopada

Wielka Brytania – bezrobocie,
Stany Zjednoczone – inflacja PPI, indeks NAHB, produkcja przemysłowa,

czwartek, 17 listopada

Strefa Euro – inflacja konsumencka, protokół z posiedzenia ECB,
Stany Zjedoczone – inflacja CPI, pozwolenia na budowę domów, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks Fed z Filadelfii

piątek, 18 listopada

Polska – przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw,

Strefa Euro – bilans płatniczy
Niemcy – inflacja producencka
Stany Zjednoczone – indeks wskaźników wyprzedzających

fot. TBIT, pixabay.com, CC0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.