Kolejne ”jastrzębie” wypowiedzi członków FED osłabiają złoto

0

W ostatnim czasie poznaliśmy ważne odczyty z amerykańskiej gospodarki, które okazały się gorsze od oczekiwań. Słabe dane wpłynęły na to, że rynki wątpią w możliwości podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, jednak kolejne ”jastrzębie” (jak określa się zwolenników restrykcyjnej polityki monetarnej) wypowiedzi członków FOMC nie przesądzają, że do zacieśnienia polityki w tym roku nie dojdzie.

Ostatnie wypowiedzi Jeffreya Lackera i Esther George, którzy są uznawani za jednych z najbardziej jastrzębich członków FED potwierdziły ich nastawienie na to, że zbliża się pora na podwyżkę stóp procentowych. Ich wypowiedzi nie były dużym zaskoczeniem dla rynku w porównaniu do piątkowych wypowiedzi Erica Rosengrena i Roberta Kaplana. To tej pory ich komentarze miały ”gołębią retorykę” (jak określa się zwolenników ekspansywnej polityki monetarnej).

Wypowiedź Erica Rosengrena, który ma prawo głosu w tym roku, zaskoczyła rynek, ponieważ zasugerował on potencjalną podwyżkę stóp procentowych jako rozsądny wybór przeciwdziałający przegrzaniu gospodarki. Swoją opinię motywuje tym, że utrzymanie tak niskich stóp procentowych może spowodować nieoczekiwany wzrost płac, a to zmusi FED do podjęcia gwałtownych kroków, które mogą zadziałać niekorzystnie na gospodarkę.

W podobnym tonie wypowiedział sie drugi członek FOMC uznawany dotychczas za gołębia Robert Kaplan, który przyznał, że gospodarka amerykańska potwierdza solidny wzrost. Dodatkowo rynek pracy znajduje sie w okolicach pełnego zatrudnienia a poziom inflacji powoli zmierza do zakładanego przez FED celu.

cme-group

Wykres 1. Projekcja podwyżek stóp procentowych w USA według CME Group

Projekcje przedstawione przez CME Group na wykresie 1 pokazują, że rynki nie wierzą w wrześniową podwyżkę stóp procentowych. Aktualne prawdopodobieństwo zmiany stopy procentowej na najbliższym posiedzeniu wynosi 24%. Jednak jeśli spojrzymy na grudniowe projekcje to szansa na zmianę polityki monetarnej w grudniu wynosi już 59,3%.

Ceny złota są wrażliwe na zmiany stóp procentowych, dlatego warto spojrzeć na wykres złota z perspektywy analizy technicznej. Na poniższym wykresie widzimy, że cena złota znajduje się w konsolidacji pomiędzy dwoma ważnym strefami: oporem na poziomie 1375 dolarów i wsparciem, które znajduje się w okolicy ceny 1300 dolarów. Aktualnie widzimy jak kurs odbił się od linii trendu spadkowego co może świadczyć o chwilowej słabości kupujących. Może to spowodować kolejny test wparcia na poziomie 1300 dolarów. Wybicie jednej z wyżej wymienionych stref może zapoczątkować mocniejszy trend na rynku złota.

Wykres 2. Analiza techniczna złota

Wykres 2. Analiza techniczna złota

easymarkets_logo

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.