Koniec srebrnej turystyki?

29

Od nowego roku w Niemczech obowiązuje podwyższony  VAT na srebro. Nasi zachodni sąsiedzi stosując się do zaleceń UE podnieśli stawkę z 7 do 19 procent. Część komentatorów przekonuje, że ceny wzrosną również w Polsce. Może się jednak stać dokładnie odwrotnie i przy niewielkiej obniżce cen w Polsce wyjazdy po srebro do Niemiec mogą stać się nieopłacalne.

filharmoniki

Obniżkę cen zapowiada Mennica Wrocławska – wiodący diler metali szlachetnych w Polsce. Początkowo zmiany cen mają dotyczyć srebrnych monet Wiedeńscy Filharmonicy i Kanadyjski Liść Klonowy sprzedawanych w większych ilościach od 20 do 500 sztuk.

Konkurencyjne ceny mają zachęcić do kupowania srebra w Polsce i rezygnacji z zakupowych wyjazdów do Niemiec. Jednym z ostatnich krajów z niższą stawką VAT na srebro pozostanie Estonia, jednak tamtejsi dilerzy wciąż podnoszą marże a zakup w nadbałtyckim kraju nie jest tak prosty jak do niedawna był w Niemczech.

Polscy dilerzy srebra również często spotykają się z zarzutem wygórowanych marży. – Marże w przypadku srebrnych monet tak naprawdę nie przekraczają kilku procent. Cenę monety w znacznym stopniu podnoszą koszty bicia, które kwotowo są na podobnym poziomie jak w przypadku złotych monet ale procentowo znacznie bardziej zauważalne w przypadku monet srebrnych – tłumaczy Wojciech Kaźmierczak, prezes Mennicy Wrocławskiej. – Nie możemy też zapominać o wysokich stawkach VAT, które teraz obowiązują już nie tylko w Polsce – podsumowuje.

Mennica Wrocławska zapowiada, że niższe ceny srebrnych monet będą widoczne w jej sklepie internetowym w najbliższych dniach.

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

29 komentarzy

 1. Moim zdaniem Vat na srebro zniechęca trochę inwestorów do inwestycji w ten kruszec, jednak są inwestorzy, którzy cenią i wierzą w przyszłość srebra i nie odstrasza ich podatek. Może właśnie niższe ceny na stronie Mennicy Wrocławskiej zachęcą do rozpoczęcia przygody ze srebrnym kruszcem.

  • Raf jakie sponsorowanie??? Przeczytaj ten artykuł jest napisane, że „Mennica Wrocławska zapowiada, że niższe ceny srebrnych monet będą widoczne w jej sklepie internetowym w najbliższych dniach.” Wydawcą serwisu rynekzlota24.pl jest właśnie Mennica Wrocławska!!!

   • Przepraszam – chodziło mi o reklamowanie a nie sponsorowanie. Wystarczyło, że artykuł jest sponsorowany, a Twój komentarz jest bardzo stronniczy – ale rozumiem, że taka praca…
    Druga sprawa – właśnie patrzyłem na ceny Mennicy Wrocławskiej. Ceny +10% do cen sprzed weekendu.
    Oczywiście, wiem, że w międzyczasie cena srebra poszła również +10%, ale od „wiodącego dilera metali szlachetnych w Polsce” można by oczekiwać, że zna rynek i wie, że tu naprawdę niewiele można przewidzieć, ale są jakieś symptomy. Artykuł został zamieszczony już w trakcie zwyżkowej tendencji złota i srebra. To niezbyt fortunny czas.

    • Marcin Lenar na

     Panie Rafale,
     jak słusznie Pan zauważył ceny od ubiegłego tygodnia poszły 10 proc. do góry. Trudno za to winić Mennicę Wrocławską. Ceny zostały obniżone w przypadku srebrnych Filharmoników Wiedeńskich i Liści Klonowych w tubach (20, 25, 100 sztuk) oraz masterboxów. Ocenę oferty pozostawiamy naszym Klientom, lecz z fragmentem: „od „wiodącego dilera metali szlachetnych w Polsce” można by oczekiwać, że zna rynek i wie, że tu naprawdę niewiele można przewidzieć, ale są jakieś symptomy.” trudno się zgodzić, bo pretensje do dilera o wzrost ceny giełdowej są zdaje się nieuzasadnione.

     Pozdrawiam
     Marcin Lenar
     Mennica Wrocławska

     • Panie Marcinie!
      Już się dowiedziałem od p. Jędrzeja, że rynekzlota24.pl należy do Mennicy Wrocławskiej – wszystko ok. Jednak mimo to warto by było do informacji przedstawianych na tej stronie podchodzić w pełni profesjonalnie, czyli jak najbardziej obiektywnie. Większość artykułów właśnie jest tak pisanych!
      Moja uwaga co do powyższego artykułu jest jasna – jeśli piszemy o obniżkach, warto wiedzieć kiedy to zamieszczać. Na pewno nie wtedy, gdy ceny nagle skaczą…
      Poza tym – dziękuję za uzupełnienie – obniżka dotyczyła tylko zakupu większych ilości monet, co nie wynikało z artykułu po jego przeczytaniu przeze mnie.
      Pozdrawiam Mennicę Wrocławską!

  • No właśnie – nazwa konta wszystko tłumaczy. Bo gdybyś był Kupującym, a nie Sprzedającym, to byś wiedział, że są różne firmy trudniące się sprzedażą srebra. A Mennica Wrocławska wcale nie ma najbardziej konkurencyjnych cen. A szkoda, bo sam jestem z Wrocławia i byłoby mi tu najbliżej…

    • Coś tu cały czas bardzo brzydko pachnie. Sam przeczytaj co napisałeś w pierwszym swoim poście: „Może właśnie niższe ceny na stronie Mennicy Wrocławskiej zachęcą do rozpoczęcia przygody ze srebrnym kruszcem.”
     Kiedy sprawdziłeś w Mennicy Wrocławskiej te „niższe ceny”? Wtedy, gdy nagle wzrosły???
     I po co te linki? Ja srebrne monety kupuję gdzie indziej, i mimo że płacę dodatkowo za transport, wychodzi mi taniej niż gdybym osobiście odbierał w Mennicy Wrocławskiej…
     A poza tym nick „Szef” – nawet gdybyś się tego jeszcze wypierał, i tak jednoznacznie COŚ udowadnia.
     I po co te sztuczki z robieniem publiki? Nie lepiej poczekać na bardziej obiektywne i ciekawe artykuły – i wtedy prowokować dyskusję oraz wymianę poglądów?

     • Moja rada dla Ciebie: przeczytaj sobie ten artykuł i nie zadawaj głupich pytań.
      Napisałem, że może niższe ceny zachęcą do rozpoczęcia przygody ze srebrem, ponieważ w artykule jest tak: „Mennica Wrocławska zapowiada, że niższe ceny srebrnych monet będą widoczne w jej sklepie internetowym w najbliższych dniach”.

    • Znowu sztuczki – tym razem z brakiem możliwości napisania odpowiedzi…
     Żeby było jasno – żadnej rady od Ciebie nigdy nie przyjmę. Są dwie możliwości: albo jesteś totalnie naiwny i po prostu głupi (kto normalny napisałby taki komentarz, jak ten Twój pierwszy???), albo jednak wypisujesz komentarze na zlecenie i nie masz odwagi się do tego przyznać. A dowody są. Np. 2 nicki – który normalny czytelnik zakłada sobie 2 nicki??? A może masz tych nicków więcej??? Może jeszcze sam ze sobą prowadzisz dyskusje??? Na szczęście nie tym razem.
     Poza tym co oznacza sformułowanie „przygoda ze srebrem”??? Jakaś nowa gra? Nowy sposób na spędzanie wolnego czasu? Po prostu nieudolne „naganianie” klientów. Aż żal, że w takim miejscu, gdzie naprawdę są ciekawe artykuły i tam można sobie podyskutować o trendach czy obecnej sytuacji.
     Kto inwestuje, kupuje na kilogramy i patrzy gdzie taniej. A kto kolekcjonuje, zwraca się w stronę numizmatyki i historii, a nie „świeżutkich” bulionówek.

     • Wiesz co żal mi Cię. Ty chyba nie masz pojęcia o czym mówisz albo jesteś posiadaczem tzw. żółtych papierów.
      Nie wiesz co to oznacza przygoda ze srebrem??? Wiem będzie to dla Ciebie trudne, ale postaraj się. Weź to na logikę: skoro piszę, że „Może właśnie niższe ceny na stronie Mennicy Wrocławskiej zachęcą do rozpoczęcia przygody ze srebrnym kruszcem” to nie oznacza to nic innego jak rozpoczęcie inwestowania w srebro.
      Jeżeli poczytałbyś trochę lub zaznajomił się z rynkiem metali szlachetnych to wiedziałbyś o co chodzi. Widać, że jesteś w tych kwestiach amatorem.

     • Uwaga – SZef myśli!!! Ale myśli po swojemu, ze swojego punktu widzenia, czyli: jak najszybciej sprzedać, jak najwięcej klientów napędzić do Mennicy Wrocławskiej.
      Przecież SZef vel Jędrzej ma zawsze rację! A jeśli tej racji nie ma, to patrz na zdanie poprzednie.
      Bo akurat głowa rodziny powolutku kupując ten „srebrny kruszec” jest w stanie przewidzieć jakieś zdarzenie losowe, jakiś wypadek członka rodziny, nagłą chorobę, albo nagłą trudną sytuację finansową. I co wtedy??? Jędrzej mu pomoże? Ten, który wszystkie rozumy pozjadał i wszystko jest w stanie przewidzieć? Zwróci rodzinie te 23% podatku + marżę + koszty wybicia monety???
      Odpowiedź jest jedna – nie!
      Inwestycja, która już na początku zakłada utratę 20-30% swojej wartości nie jest inwestycją korzystną. To już lepiej włożyć pieniądze do banku na lokatę na pewne 3% w skali roku – po 10 latach mamy już +30%! Więc „przygoda ze srebrem” – to zwykła ściema!
      Gdyby jednak SZef naprawdę chciał komuś coś doradzić, to mógłby chociaż wspomnieć na temat złota – ale ten nawet o tym nie pisnął!!! Złoto nie jest obłożone podatkiem! Oczywiście, teraz drożeje na równi ze srebrem, więc na razie nie warto kupować, chyba że się założy, że złoto jest w samym dołku, do którego już nigdy nie wróci. Ale nawet, jak się kupi złoto, nie traci się od razu 23% inwestycji. Jak je trzeba nagle sprzedać, jest podatek 2% PCC, ale można je odsprzedać sprzedawcy (po obniżonej cenie), albo nawet na portalach aukcyjnych spróbować odzyskać nawet wartość ceny zakupu!!!
      Jednak o tym SZef nie pamięta lub nie chce pamiętać. Pisze o podatku od „innych kopalin”, ale nic na temat złota, które sprzedawane jest bez podatku, a mimo to nasza gospodarka wcale nie „kwitnie w pełni”, jak sam napisał…
      Ciekawe co nam dalej będzie „doradzać”…

    • I znowu nie mogę normalnie odpowiedzieć po wypowiedzi, która się odnosi do mojej osoby – brak prostokątu „ODPOWIEDZ” uniemożliwia to. Ale jestem przygotowany – w końcu zadarłem z samym SZef’em!!!
     SZef mówi o żółtych papierach! Musiało go w końcu dotknąć. SZef pisze o „przygodzie ze srebrnym kruszcem” jak by to była rzeczywiście zwykła zabawa… Tu chodzi o prawdziwe pieniądze – ktoś, kto inwestuje, na pewno nie myśli o „przygodzie” – to nie zabawa! Jest ryzyko – nie wiemy w którą stronę będą kształtowały się ceny, jest podatek, który od razu trzeba zapłacić – 23% powyżej wartości srebra oraz marży sprzedawcy!!! Kupując musimy wiedzieć, że gdybyśmy mieli sprzedawać w najbliższym czasie – stracimy na tym. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić 2% podatku.
     Naprawdę, fajna mi PRZYGODA ZE SREBRNYM KRUSZCEM!!! Pamiętajmy, ze to napisał sam SZef. Ciekawe do czego ten SZef zmusza swoich pracowników, jeśli sam ani zasad, ani wstydu nie ma.

     • Myślę, że nikt kto zakupił srebro nie będzie go sprzedawał następnego dnia, to nie giełda.Nie da się wyjść na plus sprzedając srebro od razu.
      Gdyby nie było podatku na złoża miedzi, srebra i innych kopalin to polska gospodarka kwitłaby w pełni.

 2. raf. MW nie jest wiodącym dealerem metali w Polsce.
  Przynajmniej teraz i przy tych oferowanych cenach.
  A ogólnie…
  Chłopcy bulionowcy chcą metal 999 a nie świecidełka.

 3. Szanowny Raf,
  w pierwszej kolejności chcielibyśmy wyjaśnić kwestię z brakiem możliwości komentowania. Domyślnie ustawione są komentarze 5 poziomowe. To znaczy, że nie da się dodać odpowiedzi do komentarza, który jest 5 poziomem.

  Po drugie – zarówno pracownicy Mennicy Wrocławskiej jak i autorzy współpracujący z RynkiemZłota24.pl podpisują się w komentarzach swoim imieniem i nazwiskiem. Nie jesteśmy w stanie tego udowodnić, ale wbrew temu, co Pan sądzi, Pan Jędrzej nie jest naszym pracownikiem.

  I w kwestii samego srebra. Prawdą jest, że srebro kupuje się z vatem a sprzedaje bez. Co nie skreśla srebra jako długoterminowej formy przechowywania wartości. Zwłaszcza, że według wielu ekspertów srebro jest dziś niedoszacowane. Srebro ma dużo niższy próg wejścia. A jeżeli kupujemy metale szlachetne z myślą o emeryturze czy spadku dla dzieci, to jest ono z pewnością wiele przewag nad wspomnianą przez Pana lokatą.

  • Szanowna Redakcjo!
   Ad. 1. Zrozumiałem – szkoda, że nie ma na ten temat żadnej otwartej wiadomości. A może jest w regulaminie?
   Ad. 2 Tylko ciekawe czyje nazwisko kryje się pod pseudonimem Redakcja – sam właściciel Mennicy Wrocławskiej? Jeśli tak – to też jestem w stanie zrozumieć. Właściciel strony nie musi ujawniać swoich personaliów. O pracownikach oraz autorach artykułów dobrze to świadczy. A co do p. Jędrzeja vel SZef’a – już sama możliwość posiadania min. 2 nicków przez kogokolwiek nie świadczy za dobrze zarówno o właścicielu nicków, jak i właścicielu portalu, który do takich machinacji dopuszcza.
   Ad. 3. Wcale nie twierdzę, że inwestycję w srebro należy skreślić! Protestuję jedynie przeciwko sformułowaniom typu „przygoda ze srebrnym kruszcem”. To nie może być ani przygoda, ani zabawa, ale świadoma decyzja danego człowieka, który zna i godzi się na konsekwencje związane z podjętą decyzją.
   Jeżeli ktokolwiek chce innym doradzać, to niech robi to choćby w miarę obiektywnie, a nie pieje zachwyty na temat jedynej i najlepszej mennicy oraz jej „niepowtarzalnej” oferty…
   Lokata była tylko figurą w dyskusji – każdy przecież wie, że im wyższe ryzyko, tym wyższe profity można uzyskać, a lokata jest inwestycją niskiego ryzyka, co może być istotne dla wielu osób, które mają nadwyżki finansowe. To oni ostatecznie mają podjąć decyzję.
   „Metale szlachetne” – to brzmi lepiej, niż próby przekonywania innych wyłącznie do srebra.
   Reasumując, zawsze będę się sprzeciwiał próbom robienia ludziom wody z mózgu przez kogokolwiek. A na miejscu Redakcji już dawno skontaktowałabym się z użytkownikiem Jędrzej vel SZef, by z nim porozmawiać czy rzeczywiście rodzaj kryptoreklamy, jaki uprawia, przynosi spodziewane przez niego profity dla właściciela portalu. Bo moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

   • Szanowny Raf,
    ad1) zwiększyliśmy ilość komentarzy do 10 poziomów (jest to maksymalna ilość w wordpressie bez ingerencji programistycznej). 5 poziomów była wartością domyślą.

    ad2) Profil Redakcja jest profilem technicznym, obsługiwanym przez różne osoby. Serwis należy do Mennicy Wrocławskiej, co nie jest żadną tajemnicą (proszę zajrzeć do zakładek „Kontakt” oraz „O nas”). Poza tekstami pracowinków (którzy mają w nocie biograficznej informację, że są pracownikami MW), publikujemy i publikowaliśmy w przeszłości także teksty osób nie związanych z Mennicą Wrocławską np. Szymona Matuszyńskiego.

    Staramy się, aby serwis był rzetelnym źródłem informacji, a nie tubą propagandową. Być może ma Pan swoje źródło srebra tańszego niż w Mennicy Wrocławskiej. Na rynku jest wielu mikro-dostawców, którzy są w stanie obniżyć swoją marżę, ale zna Pan na pewno przypadki małych dostawców, którzy w pewnym momencie musieli zakończyć swoją działalność i do dziś spłacają swoje zobowiązania. Coś za coś.

  • Szanowna redakcjo. Bzurą jest że wytrawny inwestor kupi srebro z vat a sprzeda bez. Tak może robi tylko początkujący inwestor. Proszę pokazać mi człowieka który kupuje srebro na rynku pierwotnym ! To tak jakby wyrzucić do rzeki z mostu 23%. Srebro kupuje się na rynku wtórnym już po odprowadzeniu od niego wszystkich podatków. Chyba że dla Was rynek wtórny też jest z vatem (czyli z marżą w wysokości vatu). Wtedy zgodzę się z Waszym kalkulatorem cenowym. Tak jak już pisałem w swoim poprzednim poście. nie interesują mnie stopy srebra jak i świecidełka. Interesuje mnie blacha okrągła lub prostokątna z metalu 999 i wagą w systemie uncjowym. Te dwie cechy muszą być wybite. To czy oprócz tego są wybite skrzypki, listek lub inne badziewie to ma takie znaczenie jak, zeszłoroczny śnieg. Pozdrawiam.

 4. Raf nie wiedziałem, że w Polsce złoto wydobywa się na wielką skalę!
  Polska nie ma wielkich złóż złota, a gdyby miała rząd na pewno by to opodatkował.
  Póki co Polska ma spore złoża srebra.

  • A skąd takie informacje??? Kto i kiedy pisał na ten temat??? I co ma piernik do wiatraka??? Co z tego, ze Polska ma złoża srebra? Ma też miedź, ma i węgiel – i co z tego? Czy mam pisać o złożach ropy naftowej albo o poszukiwaniach gazu łupkowego?
   Na opodatkowanie srebra oraz brak opodatkowania złota wpływ mają dyrektywy unijne, a nie widzimisię polskiego rządu.
   A skoro na początku tak bardzo zachwalana była oferta Mennicy Wrocławskiej oraz właśnie się dowiedziałem, że cyt.: „Póki co Polska ma spore złoża srebra.” – czy mam przez to rozumieć, że w ofercie Mennicy Wrocławskiej mogę kupić polskie srebro? Czy polskie srebro jest lepsze od np. australijskiego, amerykańskiego albo kanadyjskiego? Jakoś jednak nie mogę żadnej polskiej monety znaleźć – może ktoś mi pomoże…

  • Tam gdzie jest miedz, jest też srebro i jest złoto.
   Z 10 ton rudy miedzi jest chyba 58 gram Ag 999.
   Ile jest złota nie mogę nigdzie znaleźć- może to tajemnica.

 5. Podatek jest ustanawiany przez rząd, a nie przez UE.
  Złoża miedzi i srebra w Polsce są jednymi z największych w Europie. Dlatego podatek od tych kruszców oraz innych kopalin powinien wspierać rozwój gospodarki. Od kwietnia 2012 państwo ma zagwarantowany udział w zyskach z wydobycia wybranych surowców naturalnych.
  STATUS PRAC: Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin (weszła w życie 18 kwietnia 2012).
  W Polsce wydobycie złota jest znikome, głównie jako produkt uboczny wydobycia srebra i miedzi. Prawdopodobnie Polska ma bardzo duże złoża złota, które jednak są głęboko pod ziemią i na razie wydobycie go jest po prostu nieopłacalne. Po co piszesz o złożach ropy, które w Polsce są raczej śmieszne?
  TAK, Polska ma duże złoża srebra!!! Nie wiem, czy MW ma w swojej ofercie monety wykonane z polskiego srebra bo nie jestem jej pracownikiem ani osobą związaną z MW.
  Sam napisałeś „Pisze o podatku od „innych kopalin”, ale nic na temat złota, które sprzedawane jest bez podatku, a mimo to nasza gospodarka wcale nie „kwitnie w pełni”, jak sam napisał…” Gospodarka nie może kwitnąć skoro nie posiada tego surowca(w postaci złóż). Miałem na myśli srebro i miedź, których Polska ma sporo, a które są obłożone podatkiem.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.