Kto produkuje najwięcej złota na świecie?

1

Ostatnie lata przyniosły nową wersję gorączki złota. Produkcji żółtego kruszcu nie da się w prosty sposób drastycznie zwiększyć. Co nie znaczy, że rynek produkcji złota się nie zmienia. Wystarczy przywołać przykład RPA, które tradycyjnie kojarzyło się z wydobyciem złota, ale pozycję lidera straciło już kilka lat temu. 

gold

Od 2009 roku liderem wydobycia złota są Chiny. Państwo Środka właśnie w 2009 roku wydobyło 320 ton żółtego kruszcu. Na drugim miejscu uplasowały się kopalnie z USA. W sumie wydobyły 223 tony złota. Trzecie miejsce na podium zajęła Australia z 222 tonami, a Republika Południowej Afryki była dopiero czwarta z wydobyciem na poziomie 197 ton. Piąta była Rosja, której kopalnie wydobyły 190 ton żółtego kruszcu.

Na szóstym miejscu znajdujemy zdecydowanego lidera wydobycia złota w Ameryce Łacińskiej – Peru. W tym kraju wydobyto w 2009 roku 182 tony złota. Z kolei w siódmej na liście Indonezji wydobycie sięgnęło 130 ton. Ósma była Kanada z 97 tonami, a dziewiąty Uzbekistan z wydobyciem na poziomie 90 ton złota. Ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce zajęła Ghana z 86 tonami wydobytego kruszcu.

Dla porównania polskie wydobycie złota nie przekroczyło w 2009 roku jednej tony.

Goldsaver.pl

 

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. I to wszystko nie starcza aby zatrzymac galopujace ceny, przy czym banki centralne masywnie ingeruja po to aby ostatni prawdziwy pieniadz nie stals ei glownym pieniadzem!

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.