Mniej festiwalowego złota w Indiach

0

Festiwal Akshaya Tritiya, który w Indiach oznacza de facto sezon ślubów, to jeden z momentów zwiększonej sprzedaży złota. W kraju, który słynie z tradycji gromadzenia złota głównie w postaci biżuterii to święto o szczególnej symbolice. Niestety między innymi działania rządu Indii przyczyniły się w tym roku do spadku sprzedaży złota przed festiwalem.

Przed Akshaya Tritiya sprzedano ok. 10 ton złota czyli ponad połowę mniej niż przed rokiem. Eksperci wiążą to z jednej strony ze skokami cen, z drugiej zaś z działaniami rządu. W tym roku cła wwozowe na złoto sprowadzane do Indii zostały podwojone. Rząd wprowadził też podatki na tak zwaną biżuterię niemarkową. To wszystko spowodowało, że konsumenci mniej interesowali się złotem i byli ostrożniejsi w zakupach.

Cała sytuacja doskonale obrazuje jak kończą się próby nadmiernej regulacji rynku i zwyczajna chciwość rządzących. Ostatnio wielokrotnie opisywaliśmy jak rządy krajów o bogatej tradycji gromadzenia złota wśród obywateli próbują mocniej na tych przyzwyczajeniach korzystać, lub wręcz sięgać po prywatne złoto. W takiej sytuacji trudno się dziwić rozkwitowi nielegalnego handlu. Ponieważ rynek nie znosi próżni, nie zaskakuje również zwiększone zainteresowanie biżuterią z diamentami podczas święta Akshaya Tritiya.

 

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.