Monopol na złoto w Wietnamie

0

Wietnamski Bank Centralny będzie jedynym producentem złotych sztabek w tym kraju. Bank wybrał również Saigon Jewelry Co na markę nowych „państwowych” sztabek. Wietnam od jakiegoś czasu jest jednym z krajów gdzie rynek złota jest coraz bardziej monopolizowany.

 

Saigon Jewelry Co będzie kontynuowała działalność w zakresie handlu złotem przy jednoczesnym zakazie własnej produkcji złotych sztabek. Ta będzie zarezerwowana dla banku centralnego. Warto dodać, że to jednak jedynie niewielkie przetasowania gdyż Saigon Jewelry Co została w ubiegłym roku znacjonalizowana i posiada 95 procent udziału w wietnamskim rynku złota.

Oznacza to w praktyce, że na złoto w tym azjatyckim kraju obowiązuje państwowy monopol. Duże zainteresowanie żółtym kruszcem ze strony wietnamskiego rządu utrzymuje się od ok. dwóch lat. Szczególnie chętnie rządzący spoglądają w stronę prywatnych zasobów Wietnamczyków, które są szacowane na 300 do 500 ton. Wcześniej pojawiały się pomysły znane z innych krajów takie jak certyfikaty na złoto. Państwo postanowiło jednak zacząć od przejęcia niemal całkowitej kontroli nad rynkiem.

Zobacz w Mysaver TV

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.