Analiza rynku złota 16-20 stycznia 2012. Odwrotna korelacja na rynku złota.

0

Polscy ekonomiści są zdania, że mimo obniżenia zaufania kredytowego państw Eurolandu przez agencję Standard and Poor’s, złoty niekoniecznie musi na tym ucierpieć. Obniżenie oceny wiarygodności głównego potentata strefy euro Francji o jeden szczebel oraz funduszu EFSF spowodowało aprecjację naszej waluty.

Złotówka drożała nie tylko w stosunku do Euro (2,27%), ale również w relacji do waluty amerykańskiej (4,51%). Wzrost wartości złotego wynika również ze stabilności ratingu Polski, który od trzech lat się nie zmienia.

Cena złota w dostawach natychmiastowych w mijającym tygodniu urosła aż o 1,52%. To kolejny zwyżkowy tydzień na giełdzie w Londynie. We wtorek wskaźnik GSCI, który uwzględnia zmiany cen 24 surowców zanotował najwyższy wzrost od 4 stycznia. W czwartek szlachetny kruszec osiągnął wartość 1670,2 $ za uncję i był najdroższy od miesiąca. Dla polskiego inwestora sytuacja wyglądała zupełnie odwrotnie. Korekta na parze USD/PLN zapoczątkowana w czwartek 12 stycznia powoduje spadek wartości nabywczej złota (-3,14%). Natomiast linia trendu wzrostowego na tych walutach zapoczątkowana dołkiem z 10 października ubiegłego roku, w ostatnim tygodniu została przełamana, a to oznacza pogłębienie umocnienia się złotego i dłuższą dominację niedźwiedzi.

Jak podaje MarketWatch – producenci złota są jednomyślni i według nich rynek jest wzrostowy. Przewaga popytu nad podażą będzie domeną w najbliższym czasie. Przeprowadzony wśród nich sondaż przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers pokazał, że aż 80% badanych stanowią optymiści a ich prognozy oscylują wokół 2000 USD. Wzrost ceny złota nie oznacza natomiast drożenia walorów spółek wydobywających żółty kruszec. Wszystko za sprawą alternatywy dla inwestorów – popularnych funduszy ETF inwestujących w szlachetny metal odzwierciedlających jego wiernie notowania.

Obecnie istotny opór dla ceny złota wyrażonej w dolarach amerykańskich stanowi poziom minimum z drugiej połowy listopada 2011 roku – 1677 $/oz. Przełamanie go może napędzić byki do zaatakowania szczytu z 2 grudnia. Spoglądając na wykres kruszcu wyrażony z polskiej walucie możemy zauważyć zarys formacji głowy z ramionami. Być może połowa I kwartału będzie najlepszym momentem dla polskiego inwestora na zakup metalu inwestycyjnego.

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.