Parlament szwajcarski debatuje nad „złotym” frankiem

1

W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy o pomyśle Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) stworzenia równoległej waluty – „złotego franka” opartego na parytecie żółtego kruszcu. Dziś jedna ze szwajcarskich gazet donosi, że pomysł będzie dyskutowany na jednej z komisji izby niższej parlamentu.

 

Wśród wielu komentatorów pomysł największej partii politycznej w tym alpejskim kraju wywołał jedynie rozbawienie i został odebrany jako populistyczny. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że pomysł nie tylko nie upadł, ale jest elementem szerszego planu odbudowy solidnych podstaw dla szwajcarskiej ekonomii.

Jak donosi Neue Luzerner Zeitung komisja parlamentarna będzie dyskutowała między innymi pomysł ustalenia ceny za niewielkie złote monety na poziomie ok. 5 franków. Waluta funkcjonowała by równolegle do zwykłego franka. W takiej sytuacji małe złote monety miałyby szansę stać się równoległym środkiem płatności, choćby o zasięgu lokalnym. Podobne rozwiązania działają już dzisiaj w niektórych stanach w USA.

Tego typu pomysły to być może pierwszy krok na drodze do powrotu standardu złota. Przypomnijmy, że współczesne waluty nie są podparte realną wartością, a jedynie obietnicami rządów i banków.

Goldsaver.pl

 

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. Tez zaglosowalem na 1600 lub mniej byl to glos oanddy jako 5 czy 6 (takze wczesnie, jeszcze przy wysokich cenach).Z reszta na forum w temacie o zlocie pisalem o mojej wizji co do korekty.A co do doladowania zapasow zlota to ja osobiscie czekam wlasnie na cene ponizej 1600 (ale tez nie odrazu, a spokojnie czekajac i obserwujac co dalej).Gdyby cena spadla ponizej 1400$ za uncje, zrobilbym bardzo konkretne zakupy.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.