Philipp Bagus: złoto ogranicza zapędy polityków

0

Ciekawy głos w dyskusji o możliwości powrotu do standardu złota zabrał niemiecki ekonomista Philipp Bagus. W artykule dla Rzeczpospolitej wylicza główne zalety systemu złotego pieniądza i argumentuje dlaczego jego wprowadzenie jest ciężkie do zrealizowania.

 

Philipp Bagus jest zwolennikiem austriackiej szkoły ekonomii, więc trudno podejrzewać go o sceptycyzm w kwestii standardu złota. Niemiecki ekonomista przeprowadza jednak proste rozumowanie. Jeśli obecny system monetarny pozwala politykom na praktycznie nieograniczone zadłużanie nas wszystkich to szczególnie w momencie kryzysu trudno będzie znaleźć decydentów którzy ograniczą te zapędy w wydawaniu.

Bagus opisuje dość smutny obraz świata, w którym politykom, bankom i innym instytucjom finansowym zwyczajnie nie może zależeć na powrocie do systemu złotego pieniądza, gdyż godziło by to w interesy tych grup. Warto jednak zauważyć, że ekonomista zaczyna artykuł cytatem z „New York Timesa”, który ostatnio napisał, że „znów mamy rok 1980” nawiązując do powołanej przez Ronalda Reagana komisji mającej zbadać zasadność przywrócenia standardu złota.

Przeczytaj cały artykuł w Rzeczpospolitej

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.