Platyna nadal rośnie. 12 procent w górę w 2013 roku

0

Cena kruszcu wzrosła do ponad 1,7 tysiąca dolarów za uncję, co jest jednym z najwyższych wyników od września 2011 roku. W porównaniu do ubiegłego roku, styczeń i początek lutego przyniosły wzrost rzędu 12 procent.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że spada dostawa platyny, zamykane są kopalnie. W Republice Południowej Afryki zamknięte zostaną w tym roku kopalnie należące do Anglo American Platinium. Redukcja wydobycia kruszcu rodzi obawy o jego dostępność, stąd rosnąca cena i rosnące zainteresowanie.

Globalna produkcja platyny spadnie o 2,7 procent do 5,68 milionów uncji, co jest najniższym wynikiem od trzynastu lat. Wpływ na tę negatywną prognozę ma przede wszystkim kryzys i rosnące koszta wydobycia tego metalu.

Popyt na platynę rośnie wśród inwestorów, którzy kupują uncje w tempie najszybszym od ostatnich trzech lat. Można się spodziewać wzrostu popytu również w branży motoryzacyjnej. Producenci samochodów zwiększą popyt na platynę o 0,5 procenta w 2013 roku.

Platyna i pallad to, przede wszystkim, w odróżnieniu od złota, metale przemysłowe i dlatego ich ceny są ściśle powiązane z szerokim rynkiem i stanem gospodarek światowych. Ich stronę popytową kształtuje przede wszystkim branża motoryzacyjna, wykorzystująca oba metale do produkcji katalizatorów.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.