Początek roku po myśli posiadaczy złota. To częsty scenariusz

0

Kurs złota rozpoczął nowy rok od blisko 2-proc. wzrostów. Notowania uncji złota podczas zamknięcia sesji w piątek wyniosły ponad 1170 dolarów, odrabiając stratę z całego grudnia. Za siłą metali szlachetnych stała w minionym tygodniu publikacja „minutes” Fed.

 

Z zapisków wynika, że perspektywy dla wzrostu amerykańskiej gospodarki pozostają tak niepewne, jak niepewne są zapowiedzi przyszłej polityki Donalda Trumpa. Rynek odebrał raport jako zapowiedź, że Fed nie zamierza się spieszyć z podnoszeniem stóp w 2017 roku. Publikacja okazała się dla metali szlachetnych początkiem marszu w górę. Zyskało nie tylko złoto. Srebro zakończyło tydzień na przeszło 3-proc. plusie, kończąc tydzień w pobliżu 16,5 dolarów za uncję.

Wydarzenia z ostatniego tygodnia potwierdziły, że dla posiadaczy złota liczą się trzy tematy: tempo podnoszenia stóp procentowych w USA, notowania dolara oraz sytuacja na Wall Street. Scenariusz bazowy zakłada, że zarówno amerykańska waluta jak i notowania akcji spółek pozostaną w najbliższych miesiącach silne, a Fed w tym roku podniesie stopy trzykrotnie. Wystarczyło, że pojawiły się wątpliwości odnośnie tempa podnoszenia stóp, a złoto dostało porządny zastrzyk energii. Jeśli więc w najbliższej przyszłości któryś z trzech filarów zawiedzie, stworzy to okazje do dalszych wzrostów cen kruszców.

Zobacz w Mysaver TV

Czy możemy oczekiwać, że udany początek roku przełoży się na bardziej trwały trend? Sceptyczni są analitycy holenderskiego banku ABN Amro. Z ich obserwacji wynika, że złoto i srebro bardzo często otwierają nowy rok od zwyżek. Począwszy od 2000 roku, styczeń zakończył się dodatnio w 65 procent przypadków. W kolejnych miesiącach losy metali szlachetnych były już jednak bardzo różne.

ABN Amro przewiduje, że średnia cen złota w 2017 roku wyniesie 1131 dolarów za uncję, a momentami notowania mogą spaść poniżej linii 1100 dolarów. Podobny scenariusz rysują dla kursu srebra. Średnia w przypadku tego metalu ma plasować się w pobliżu 15,4 dolara za uncję. Notowania cen metali szlachetnych mają wyhamować spadki dopiero w drugiej połowie roku i przygotować się na silniejsze odbicie w 2018 roku.

Prognoza ABN Amro jest raczej sceptyczna wobec oczekiwań pozostałych banków inwestycyjnych w ostatnich tygodniach. Po drugiej stronie rynku stoi raport szwajcarskiego UBS, którego analitycy szykują się na mocne odbicie. Ich zdaniem, średnia cena w ciągu 2017 roku wyniesie 1350 dolarów, czyli około 180 dolarów powyżej aktualnej wartości. Równie dobrze ma się spisywać srebra, którego średnia cena będzie celować w 18,6 dolara za uncję.

fot. Sam Valadi, Flickr.comCC BY 2.0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Ekspert Grupy Goldenmark. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w trakcie wieloletniej pracy dla największych instytucji finansowych w Polsce. Ekspert w zakresie złota i brylantów inwestycyjnych klasy premium.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.