Podwójny atak na cenę złota

1

W ubiegłym tygodniu złoto doświadczyło sporego spadku ceny. W dolarach kurs obniżył się o 3,1 procent, w złotówkach o 3,48 procent. Powodem był skomasowany atak na cenę złota, jaki przeprowadzony został na początku tygodnia na giełdach w Nowym Jorku i Szanghaju.

ceny złota i srebra

 

Podwójny atak na cenę złota

W czasie niedzielnej sesji na Comexie oraz poniedziałkowej na Shanghai Gold Exchange (SGE) i Shanghai Futures Exchange (SHFE), niemal w tym samym momencie (21:30 w Nowym Jorku i 9:30 w Szanghaju), rynki zostały zalane ogromną liczbą kontraktów terminowych. Na Comexie wolumen w ciągu 1 minuty osiągnął ok. 7,1 tys. kontraktów, co odpowiada ponad 22 tonom złota. Również na srebrze do sprzedaży rzucono ok. 2 tys. kontraktów, co odpowiada ponad 300 tonom srebra. Kilka chwil później na obu giełdach w Szanghaju (SGE i SHFE), w ciągu dwóch minut sprzedano ok. 14 ton złota. W rezultacie cena złota w krótkim czasie obniżyła się o ok. 30 dolarów, przebijając 1100 dolarów za uncję, notując tym samy swój najniższy od pięciu lat poziom.

Gold futures

 

Zadłużenie zmusza do wydobycia złota

Zadłużenie największych spółek wydobywających złoto osiągnęło najwyższy poziom w historii. Dług 15 największych producentów wyniósł pod koniec pierwszego kwartału 2015 r. 31,5 mld dolarów, a jeszcze w 2005 r. było to mniej niż 2 mld dolarów.

debt

 

Do zaciągania kredytów zachęcała 12-letnia hossa na rynku złota. Kiedy jednak cena spadła, a długi pozostały, producenci nie mogli pozwolić sobie na ograniczenie podaży w oczekiwaniu na wzrost ceny.

output

 

Sytuacji nie pomogła też obniżona wycena giełdowa spółek wydobywczych, która spadła do najniższego od 2001 r. poziomu.

stocks

 

Rosja zwiększyła rezerwy złota

Centralny Bank Rosji zakupił w czerwcu 25 ton złota, zwiększając rezerwy tego kruszcu do 1275 ton. Stanowią one w tym momencie 13 procent ogółu jej rezerw. Rosja zajmuje obecnie szóste miejsce pod względem wielkości rezerw złota. 17 lipca wyprzedziły ją Chiny, które po sześciu latach zaktualizowały wielkość swoich rezerw.

Fundusze hedgingowe obstawiają spadek ceny złota

Po raz pierwszy od 2006 r., od kiedy amerykański rząd zaczął zbierać takie informacje, fundusze hedgingowe obstawiają spadki ceny złota. Commodity Futures Trading Commission podaje, że według stanu na 21 lipca grupa uczestników określana mianem Managed Money zajmowała krótką pozycję netto w wysokości 11345 kontraktów.

CFTC

Przekaż dalej

O autorze

Pracownik Oddziału Mennicy Wrocławskiej w Opolu. Współpracuje z Instytutem Misesa, prowadząc Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii w Opolu. W przeszłości stypendysta Fundacji PAFERE i autor felietonów ekonomicznych w Radiu Opole.

1 komentarz

  1. Produkcja złota rośnie z roku na rok tak dynamicznie, jak mało co.
    To oczywiste, że przy takiej podaży złoto musi tanieć..
    Spójrzmy ile kosztowało jeszcze 10 lat temu, kiedy podaż była o prawie 50% niższa.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.