Polska moneta najpiękniejsza na świecie

0

W konkursie „International Prize Vicenza Numismatica 2011” we Włoszech „najpiękniejszą monetą świata” okazała się kolekcjonerska moneta Narodowego Banku Polskiego „Krzysztof Komeda” wybita na zlecenie banku przez Mennicę Polską.

Monetę zaprojektowała Roussanka Nowakowska. Jury konkursu napisało w uzasadnieniu werdykt, że powodem przyznania głównej nagrody polskiej monecie była „romantyczna siła przedstawienia pianisty na monecie”.

Moneta jest częścią serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”. Polski bank centralny rozpoczął emisję serii w 2009 roku. Każdy kolejny temat jest przedstawiany na dwóch srebrnych monetach – okrągłej i kwadratowej. W serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej” ukazują się 14 gramowe srebrne monety w nakładzie ok. 60 tysięcy sztuk.

W ramach wspomnianej serii w grudniu Narodowy Bank Polski wyemituje monetę „Starsi panowie” z podobiznami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Zobacz w Mysaver TV

„Krzysztof Komuda” to nie pierwsza moneta z serii dot. historii polskiej muzyki rozrywkowej, wyróżniona na międzynarodowym konkursie. Podczas „Coin Constellation” w Petersburgu tytuł srebrnej monety roku uzyskała moneta z wizerunkiem Czesława Niemena.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.