Polski potentat na rynku srebra

0

Niedawno pisaliśmy o „złotym dodatku” do amerykańskiej inwestycji KGHM. Tymczasem poza miedzią polski gigant zyska na nowych złożach srebra. Do 2018 roku spółka planuje zostać liderem w światowym wydobyciu tego kruszcu.

Złoża złota dla takiej firmy jak KGHM są zwykle dodatkiem, który pomaga dywersyfikować przychody. Podobnie jest ze srebrem, choć trzeba tu zauważyć jedną podstawową różnicę. Wynika ona ze specyfiki wydobycia miedzi. Podczas pozyskiwania tego metalu wydobywa się równocześnie między innymi srebro. Zatem w pewnym sensie złoża miedzi są automatycznie związane ze złożami srebra, choć jego ilość jest różna. W przypadku złota takiego powiązania zwykle nie ma, zatem każde zakupione złoże pełni rolę „bonusu”.

W 2010 roku KGHM produkował 39 milionów uncji srebra co dawało mu trzecią pozycję na świecie. W 2011 roku było to już ok. 44 milionów uncji. W sytuacji rosnącego wydobycia i przejęcia złóż należących do Quadry plan zdobycia pozycji lidera do 2018 roku wydaje się całkiem realny.

Srebro produkowane przez KGHM trafia głównie do przemysłu. Trudno zatem stwierdzić czy polscy inwestorzy indywidualni na rynku srebra mogą skorzystać na rosnącej pozycji rodzimej firmy. Być może przy dużych nadwyżkach produkcyjnych miedziowy potentat zdecyduje się na jakąś formę oferowania srebra na rynku inwestycyjnym. Choćby w formie certyfikatów. Obecnie to jednak jedynie sfera domysłów.

[sam id=”9″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.