Portugalczycy wyprzedają złote pamiątki

0

W ostatnim roku sprzedaż złota w Portugalii zwiększyła się, podobnie jak w Polsce, o 100 procent. Jednak nie do końca jest to tak optymistyczna statystyka jak w naszym kraju. Ogromny wpływ na ten wynik ma masowa wyprzedaż złotych pamiątek i biżuterii przez Portugalczyków.

W tym niewielkim kraju działa już 6 tysięcy licencjonowanych punktów skupu złota. Szacuje się, że dwukrotnie tyle jest punktów nielegalnych. To odpowiedź na masową wyprzedaż rodzinnych pamiątek i biżuterii zawierającej złoto. Skupujący wykorzystują fatalną sytuację ekonomiczną i dzieła sztuki wyceniają często tylko w oparciu o wagę kruszcu, a nie wartość historyczną czy kolekcjonerską. Z kontroli przeprowadzonych przez jedną z instytucji chroniących prawa konsumentów wynika, że część pamiątek skupowana jest po cenach nawet 50 procent niższych od faktycznej wartości.

W 2011 roku w Portugalii sprzedano ok. 14 ton złota wartego 520 milionów euro. To z jednej strony pokazuje wielkość rynku, z drugiej zaś rozmiar wspomnianej wyprzedaży cennych przedmiotów zawierających złoto. Okazuje się, że większość z tych przedmiotów przetapiana jest na sztabki i eksportowana. Głównie do Belgii. W ubiegłym roku taki eksport zanotował 140 procentowy wzrost.

Dane z portugalskiego rynku złota nie uwzględniają rezerw Narodowego Banku Portugalii, który posiada rezerwy w złocie szacowane na 13 miliardów euro. Jednak bank w ostatnich latach nie dokonywał żadnych operacji związanych ze złotem.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.