Poszukiwacz amator znalazł prawdziwy skarb

0

Jeden z mieszkańców miejscowości Berkhamsted dokonał niezwykłego odkrycia. Po zakupie wykrywacza metali postanowił go przetestować. Efektem tych „testów” było znalezienie 40 złotych monet z okresu późnego cesarstwa Rzymskiego.

Mężczyzna o znalezisku opowiedział właścicielom sklepu, którzy sprzedali mu wykrywacz, a Ci poinformowali władze i zorganizowali dalsze przeszukiwanie, wskazanego przez amatora, terenu. Efektem tej akcji było znalezienie kolejnych 119 złotych solidów.

Ostatnie ze złotych solidów pojawiły się na terytorium dzisiejszej Wielkiej Brytanii ok. 400 roku naszej ery. Były to monety niezwykłe, wykorzystywane podobnie jak dziś monety bulionowe, którymi rozlicza się większe transakcje w krajach Azji. Solidy spełniały taką rolę zupełnie oficjalnie i państwo rzymskie z tym nie walczyło. Na co dzień wykorzystywanie solidów wartych początkowo 1000 denarów.

Monety te, aż do X, kiedy zaczęły zanikać, zachowywały czystość kruszcu. Czyli były prawdziwą złotą walutą, której nikt nie psuł. Jedyną zmianą było zmniejszenie ich wagi z 5,5 do 4,5 grama, ale było to raczej wynikiem dynamicznie rosnącej wartości solidów. W X wieku były warte już nawet 270 tysięcy denarów.

Monety znalezione przez poszukiwacza-amatora i w ramach późniejszej akcji wyceniono dziś na 100 tysięcy funtów brytyjskich.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.