Republikanie rozważają powrót do standardu złota

0

W wyniku ustaleń z konwencji Partii Republikańskiej w Tampa na Florydzie rozpoczęła działalność specjalna komisja ekspercka, która ma zbadać możliwości powrotu do standardu złota. Podobna komisja działała już podczas rządów Ronalda Reagana.

 

W ostatnim czasie temat standardu złota coraz częściej powraca wśród ekspertów i polityków w USA czy Szwajcarii. Przez wielu ekspertów standard złota przestaje być traktowany jako rozwiązanie rodem z bajki. Powołanie komisji przez Partię Republikańską ma o tyle duże znaczenie, że zwiększa prawdopodobieństwo powrotu standardu złota do programów politycznych.

Ruch republikanów nie pozostał bez echa w środowiskach lewicowych. Wielu ekspertów podkreśla, że na świecie nie ma takiej ilości złota, która pokryłaby amerykański dług publiczny. Jednocześnie jest to potwierdzenie patologicznej sytuacji, w której państwo zadłuża się w praktycznie nieograniczonym stopniu. Jako czołowy przeciwnik powrotu standardu złota wymieniany jest Ben Bernanke, co nie dziwi nas o tyle, że związanie dolara ze złotem na dobre zabrałoby szefowi FED możliwość kolejnych dodruków pieniędzy.

Standard złota w praktyce nie funkcjonuje od początku lat 70 ubiegłego stulecia, kiedy to decyzją Richarda Nixona został zniesiony system z Bretton Woods.

Dowiedz się więcej o standardzie złota.

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.