Rok 2013 pod znakiem platyny

0

Eksperci szacują, że w tym roku platyna może być inwestycyjnie równie atrakcyjna, co złoto. Wiąże się to z trudnościami związanymi z wydobyciem tego metalu.

Trudności związane z wydobyciem platyny powodują konieczność ustalania wyższych płac dla górników, montowania klimatyzacji w kopalniach (ze względu na bardzo wysoką temperaturę). Wydobycie platyny nie należy do najłatwiejszych, co wiąże się również ze strajkami pracowników kopalni. Średni koszt wydobycia uncji platyny to ponad 1500 dolarów. Producenci ograniczają wydobycie tego metalu, o czym już informowaliśmy.

Anglo American Platinum (Amplats) zamierza bezterminowo zamknąć cztery swoje szyby w RPA. Dla rynku metali szlachetnych rezygnacja z wydobycia w tych właśnie szybach oznacza obniżenie rocznej produkcji platyny o 400 tysięcy uncji.

Platyna wydaje się więc być przynajmniej na równi atrakcyjna, jak złoto. Trudno prognozować spadki cen tego metalu szlachetnego w najbliższym czasie. Koszt wydobycia złota jest dwukrotnie niższy, niż koszt wydobycia platyny. Ponadto kruszec ten jest rzadszy niż złoto.

Póki co jednak uncja platyny kosztuje mniej, niż uncja złota. Jednak w ciągu ostatnich dni widać wyraźnie, że zawirowania na rynku tego metalu windują ceny w górę.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.