Rosja i RPA będą współpracować? Chcą poprawić eksport platyny i palladu

1

Rosja i południowoafrykańskie kraje kontrolują około 80 procent światowych zasobów metali z grupy platynowców. W planach mają utworzenie bloku handlowego podobnego do OPEC.

OPEC zajmuje się kontrolą światowego wydobycia ropy naftowej. Podobną organizację chcą stworzyć kraje, w których znajduje się najwięcej złóż metali z grupy platynowców. Inicjatywa ta miałaby skoordynować eksport oraz rozszerzyć rynki zbytu – informuje Bloomberg.

Obecnie w Republice Południowej Afryki wydobywane jest 70 procent  światowych zasobów platyny. Rosja z kolei przoduje w wydobyciu palladu – według sprawozdania  Johnson Matthey Plc za 2012 rok jest to około 40 procent produkcji. Warto też zauważyć, że cena palladu rośnie – obecnie wynosi około 763,50 dolarów za uncję. To wzrost o około 0,8 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Platyna, wykorzystywana w dużej mierze w przemyśle jubilerskim, wzrosła w tym roku o 2,3 procent. Jak podaje Bloomberg, ma to związek ze wzrostem zamówień ze strony branży motoryzacyjnej, jak również z zamknięciem części kopalni w południowej Afryce. Ograniczenie wydobycia metalu zwiększyło na niego popyt.

Organizacja miałaby przeciwdziałać nadmiernej podaży platyny. Obecnie trwają prace nad wypracowaniem wspólnych standardów w ramach grup roboczych.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

1 komentarz

  1. Pingback: Rosja i jej choroba "NAJ..." | Pearltrees

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.