Rosyjskie złoto. Na wschodzie tworzy się potęga

0

Jak informuje Bloomberg, Rosja znacząco zwiększyła swoje zasoby złota. Obecnie kraj ten jest jednym z największych kupców cennego kruszcu w skali globalnej.

Rosja, wraz z Chinami, przodują w zakupie złota. Jest to również kraj, który w ostatnim dziesięcioleciu najbardziej wzrósł, jeśli chodzi o zasoby cennego metalu. Władimir Putin sprawił, że Rosja w ciągu dekady stała się jedną ze złotych potęg. Jak podaje Bloomberg, skupione w tym czasie złoto przekracza wartość Statui Wolności. Trzykrotnie.

Rosja zaczęła gromadzić zasoby złota już kilka lat temu, gdy metal ten był sporo tańszy, niż obecnie. Bank Anglii, pod kierownictwem Gordona Browna, sprzedał prawie 400 ton brytyjskiego złota po cenie niespełna 300 dolarów za uncję. Do dziś okres ten zwany jest „dołkiem Browna”.

Dla Rosji sytuacja silnego zainteresowania złotem to zabezpieczenie przed niestabilną sytuacją gospodarczą. Niepewny jest dolar, euro czy funt. W rozmowie z Bloombergiem, poseł Zjednoczonej Rosji Jewgienij Fiedorow zapewnia, że im więcej złota ma kraj, tym większa jego niezależność, pewniejsze bezpieczeństwo.

Co istotne, w czasie, gdy Rosja okazyjnie wręcz skupowała złoto, inne kraje się go pozbywały. Na przykład Anglia, Francja czy Szwajcaria.

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.