Spektakularna kradzież złotej kolekcji w Abidżanie

0

Władze największego muzeum Wybrzeża Kości Słoniowej zawiadomiły Interpol o kradzieży jednej z najcenniejszych afrykańskich złotych kolekcji. Złodzieje ukradli złotą biżuterię, maski i rzeźby warte co najmniej 6 milionów dolarów.

fot. sxc.hu

Sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest od kilku miesięcy niestabilna. Wciąż trwają krwawe walki o władzę. To wymarzone okoliczności dla złodziei dzieł sztuki. W czasie walk o Abidżan doszło do kradzieży, która w normalnie strzeżonym muzeum byłaby praktycznie niemożliwa. Tymczasem w trafionym przez pocisk moździerza budynku muzeum włamywacze mieli ułatwione zadanie.

Złodzieje ukradli biżuterię koronacyjną i słynne złote maski. Zniknęły nawet rzeźby, które były częścią kolekcji. Całość strat wyceniana jest na ok. 6 milionów dolarów, jednak kolekcja miała dużą wartość historyczną i symboliczną.
W sumie zniknęło około 80 najcenniejszych, wyselekcjonowanych przez złodziei elementów kolekcji. Cytowani przez BBC pracownicy muzeum przekonują, że została skradziona część historii Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zatem wycena kolekcji na poziomie 6 milionów dolarów jest nieco umowna. Z punktu widzenia historii tego afrykańskiego Państwa skradzione eksponaty były bezcenne.

Źródło: BBC.co.uk

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.