Srebro w ostatnim dziesięcioleciu. Wzrosty mimo kryzysu

0

W 2011 roku popyt na srebro był o 4 procent niższy, niż rok wcześniej. Jednak nawet mimo osłabienia, metal ten notuje wyniki dużo wyższe, niż dziesięć lat temu.

 

Jeszcze na początku 2000 roku potrzeba było około 383 miliony uncji srebra, by zaspokoić globalną produkcję przemysłową w różnych sektorach produkcji. Spory w tym udział miała branża fotograficzna, wykorzystująca srebro do produkcji materiałów światłoczułych. Wtedy też, jak wynika z danych The Silver Institute, gałąź ta była odpowiedzialna za wykorzystanie około jednej trzeciej globalnych zasobów srebra. Obecnie produkcja jest bardziej zróżnicowana, a udział wspomnianego kruszcu w produkcji przemysłowej zdaje się utrzymywać rosnący trend mimo kryzysowych, chwilowych osłabień.

Perspektywa jest więc obiecująca. W 2010 roku popyt na srebro wynosił blisko pół miliarda uncji – mówiąc wciąż o globalnej produkcji. W 2011 roku dynamika nieco zwolniła – wykorzystano o 4 procent zasobów mniej, niż rok wcześniej – podaje The Silver Institue w raporcie odnoszącym się do perspektyw na rynku srebra.

O ile fotografia nie jest już wiodącym sektorem korzystającym z „dobrodziejstw” srebra, o tyle rosną inne sektory, w tym te odpowiedzialne za nowe technologie. Przykładowo – technologia pozwalająca zamienić światło słoneczne w energię elektryczną; gałąź ta wskazywana jest jako jedna z bardziej przyszłościowych dla rynku srebra i popytu na ten metal.

Zobacz w Mysaver TV

Prognozy są optymistyczne. W latach 2012-2014 globalne gospodarki wykorzystają około 483 miliony uncji srebra w produkcji przemysłowej. Na czele państw z największym popytem na ten metal stać będą Stany Zjednoczone. Można się spodziewać również szybkiego wzrostu znaczenia Chin, które w ostatnim dziesięcioleciu zanotowały 7-procentowy wzrost, jeśli chodzi o popyt na srebro.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.