Standard złota po chińsku?

1

Wielu zwolenników złota i systemu złotej waluty ratunku dla światowych finansów upatruje w powrocie systemu opartego na standardzie złota. Czyli z jednej strony nowego, z drugiej zaś doskonale znanego rozwiązania. Dość poważne przymiarki do takiego systemu zdają się robić Chiny.

chiny

W Chinach coraz odważniej mówi się o potrzebie nowego systemu finansowego, podobnego do porozumienia z Bretton Woods, który miałby wykreować nową walutę rozliczeniową i rezerwową. Waluta taka zastąpiłaby konającego dolara. Logiczne wydaje się, że Państwo Środka raczej nie zaproponuje juana zamiast dolara. Mogłoby to być zbyt dużym zagrożeniem dla tamtejszej gospodarki, ze względu na konieczność zapewnienia pełnej wymienialności Chińskiej waluty.

Co przemawia za tym, że Chińskie plany mogą potwierdzić się w rzeczywistości? Przede wszystkim polityka Chin w kwestii wydobycia i pozyskiwania rezerw złota. Oficjalnie Państwo Środka posiada już ok. 10 tys. ton królewskiego kruszcu. Faktycznie rezerwy te mogą okazać się znacznie większe w momencie ewentualnego odkrycia kart przez władze w Pekinie.

W całej sprawie Chiny mogą mieć jeszcze jednego potężnego sojusznika. To Rosja, której imperialna polityka nie budzi już żadnych wątpliwości. Dla rosyjskich władz każdy system równoważący supremację USA jest zgodny z racją stanu. Dodajmy do tego fakt, że Rosja również jest w posiadaniu potężnych rezerw złota i pozostaje jego czołowym producentem.

Marcin Lenar

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

PR Manager w Grupie Goldenmark. Przez blisko 6 lat współtworzył agencję interaktywną Lama Media. Pierwsze doświadczenie dziennikarskie zdobywał w magazynie Biznes Wrocławski publikował też w miesięcznikach branżowych i tygodniku "Uważam Rze". Był współtwórcą i redaktorem kilku portali informacyjnych i tematycznych w tym serwisu RynekZlota24.pl, z którym związany jest od początku jego istnienia.

1 komentarz

  1. „Logiczne wydaje się, że Państwo Środka raczej nie zaproponuje juana zamiast dolara. Mogłoby to być zbyt dużym zagrożeniem dla tamtejszej gospodarki, ze względu na konieczność zapewnienia pełnej wymienialności Chińskiej waluty.”

    Chciałbym zapytać, dlaczego Chiny nie mogły by zapewnić wymienialności waluty? Ich rezerwy złota stale się powiększają, a tak jak napisał autor realna ich ilość jest jeszcze nieznana. Także w perspektywie kilku lat waluta ta może się umocnić.
    Inne pytanie: jeżeli nie juan to co? czy są jakieś alternatywy?

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.