Top 10 największych producentów złota na świecie

10

Złoto wydobywa się w 90 krajach na całym świecie, ale tylko 20 państw jest odpowiedzialne za produkcję aż 75 procent całej sumy. Reszta to drobnica, wynika z ostatnich danych U.S. Geological Survey. Oto lista dziesięciu największych producentów złota na świecie.

open-pit

10. Ghana – 89 ton rocznie

Ghana to 15-milionowy kraj w zachodniej części Afryki nad Oceanem Atlantyckim, graniczący z Togo, Burkina-Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. W 2012 roku z tamtejszych kopalni wyjechało 89 ton złota, czyli około 3 procent światowej produkcji, co dało ostatnie miejsce na tej liście. Ghana znalazła się na niej jednak właściwie rzutem na taśmę, a po piętach deptał jej Meksyk, w którym to produkcja była w 2012 roku zaledwie o dwie tony mniejsza.

Jeszcze rok temu Ghana mogła się pochwalić stutonowym wydobyciem i zajmowała ósme miejsce w tej kategorii. Można jednak uznać, że w ostatnich latach produkcja złota jest tam na w miarę stałym poziomie – w 2010 roku było to bowiem 82 tony. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, tamtejszy rząd posiada około 8,9 tysiąca ton kruszcu.

9. Uzbekistan – 90 ton

Zaledwie o tonę więcej od Ghany wydobywa 29-milionowy Uzbekistan. To tyle samo, ile w 2011 roku. Między innymi dzięki czwartym co do wielkości na świecie złożom żółtego metalu, jest to jedna z najbogatszych republik posowieckich w tym regionie. Złoto to jednak tam nie jedyny surowiec – Uzbekistan ma też dziesiąte na świecie pod względem wielkości złoża miedzi i jedenaste uranu.

Największym producentem złota w Uzbekistanie jest spółka Navoi Mining and Metallurgy Combinat, która odpowiada za około 80 procent rocznej produkcji kraju, a jej wartość depozytów szacuje się na 500 miliardów dolarów. Nie wiadomo, ile złota jest w rękach państwa.

8. Indonezja – 95 ton

Wyspiarskie państwo odpowiedzialne jest za 95 ton produkcji w 2012 roku, czyli około 3,5 procent światowego wydobycia. Znaczenie Indonezji na rynku nieznacznie zmalało – rok wcześniej kraj produkował około stu ton kruszcu. Wszystko przez protesty miejscowej ludności, które towarzyszyły otwarciu kopalni spółki G-Resources na Sumatrze. Mieszkańcy skarżyli się na zatrucie wody, za które miała być odpowiedzialna właśnie kopalnia. Nie był to jednak pierwszy przypadek, więc tamtejszy rząd postanowił przyjrzeć się dokładnie istniejącym i nowym projektom, przez co wydobycie nieznacznie spadło.

W przeciwieństwie do Uzbekistanu, w Indonezji nie dominuje żaden większy podmiot. Głównie ze względu na charakter geograficzny państwa – Indonezja rozsiana jest po ponad 17,5 tysiąca wysp i nie wykształcił się jeszcze znaczący monopolista.

7. Kanada – 102 tony

O podobnych problemach nie może mówić Kanada. Jej wydobycie w ostatnich latach utrzymuje się na podobnym poziomie – jeszcze w 2006 roku było to 104 tony. Niemniej trudno dzisiejsze znaczenie Kanady porównywać do czasów gorączki złota nad Klondike z przełomu XIX i XX wieku.

Największym producentem kruszcu jest tam Barrick Gold, który w 2012 roku odpowiadał za około 7,4 miliona uncji, czyli niemal 21 ton. Własnością kanadyjskiego rządu są zaledwie 3,5 tony złota.

6. Peru – 165 ton

O ponad 60 ton więcej od Kanady rocznie wydobywa Peru. Największym producentem złota jest tam notowana na nowojorskiej giełdzie Compania de Minas Buenaventura. Niestety plagą w Peru jest nielegalne wydobycie złota, które podobnie jak w Indonezji, kilkukrotnie doprowadziło już do zatrucia lokalnych wód. Z badań tamtejszych instytucji wynika, że zawartość rtęci w rzekach rośnie o około 30 ton rocznie.

Peru żyje też z wydobycia innych surowców i to na całkiem sporą skalę. Kraj ten jest drugim na świecie eksporterem miedzi, również drugim eksporterm cynku, a jeszcze w 2009 roku produkował najwięcej srebra. Oprócz tego, w Peru wydobywa się żelazo, ołów, ropę naftową i gaz ziemny. Tamtejszy rząd ma około 34,7 ton kruszcu.

5. Republika Południowej Afryki – 170 ton

O pięć ton więcej w 2012 roku wyprodukowała RPA. W kraju działa trzecia pod względem wielkości na świecie spółka AngloGold Ashanti, notowana na giełdzie w Nowym Jorku. Jej rezerwy wyniosły na koniec minionego roku 74,1 miliona uncji.

Warto jednak dodać, że rok 2012 był dla rynku złota w RPA fatalny – jeszcze w 2011 roku tamtejsze kopalnie wydobyły o 20 ton więcej. Wszystko to przez falę strajków, jaka przelała się przez tamtejsze spółki wydobywcze. W wyniku nielegalnych protestów, w kopalni w Marikanie śmierć poniosły 44 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Związki zawodowe podawały, że przyczyną wszczęcia protestów był nieadekwatny poziom pensji w stosunku do zysków właścicieli przedsiębiorstwa.

Jeszcze w 2006 roku RPA był największym producentem złota na świecie, wydobywając 272 tony rocznie. Od tego czasu jednak produkcja spadła o połowę, co było efektem rosnących kosztów wydobycia, poprawiania standardów bezpieczeństwa w kopalniach oraz stopniowego wyczerpywania się złóż. Na koniec 2012 roku do tamtejszego rządu należy 125 ton kruszcu.

4. Rosja – 205 ton

Barierę dwustu ton przebiła w 2012 roku Rosja. Ostateczny wynik okazał się w dodatku o niemal siedem procent lepszy niż w 2011 roku.

Największym producentem złota w kraju jest notowana na londyńskiej giełdzie Polyus Gold International, zwiększając w 2012 roku wydobycie o 12 ton do poziomu 1,68 miliona uncji. Największe zaś ośrodki wydobycia w tym kraju znajdują się na Syberii lub w regionach położonych na dalekim wschodzie państwa. Więcej niż dwie trzecie wydobycia pochodzi właśnie z sześciu tamtejszych regionów.

W sumie w rękach Federacji jest około 938 ton.

3. USA – 230 ton

Na najniższym stopniu podium stoi USA z wydobyciem 230 ton w 2012 roku, czyli o 4 tony mniejszym, niż rok wcześniej. Potentatem na amerykańskim rynku – ale też jedną z największych firm na świecie – jest notowana na nowojorskiej giełdzie Newmont Mining, która wyprodukowała w sumie 4,98 miliona uncji.

Stany Zjednoczone mogą się pochwalić największym złotowym depozytem. W słynnym Forcie Knox oraz innych skarbcach, znajduje się w sumie 8 133 ton kruszcu, czyli ponad 76 procent swoich rezerw. Szacuje się, że rynkowa wartość przechowywanego tam metalu wynosi 133,2 miliarda dolarów.

2. Australia – 250 ton

Z australijskich kopalń w 2012 roku wyjechał 250 ton, co dało jej drugie miejsce na świecie. Największą jest zarządzana przez giełdową spółkę Kalgoorlie Consolidated Gold Mines kopalnia odkrywkowa Super Pit, która produkuje 850 tysięcy uncji rocznie. Mimo że złoto wydobywa się właściwie na terenie całego kraju, to zachodnie regiony odpowiadają za dwie trzecie wydobycia.

Złoto jest w Australii jednym z najważniejszych towarów eksportowych i rocznie tamtejsze przedsiębiorstwa wysyłają za Ocean metal o wartości 14 miliardów dolarów. Australijskie rządowe rezerwy na koniec 2012 roku wyniosły 7,4 tysiąca ton.

1. Chiny – 403 tony

Niezmiennie od 2007 roku pierwsze miejsce na podium zajmują Chiny, z wydobyciem w 2012 roku na poziomie 370 ton, czyli aż o niemal 12 procent więcej, niż rok wcześniej. Chiny wyprzedziły sześć lat temu wspomnianą już Republikę Południowej Afryki, która zajmowała miejsce lidera od 1905 roku. Produkcja złota w Państwie Środka od lat jednak konsekwentnie rośnie – najlepszym tego przykładem jest fakt, iż od 2003 roku zwiększyło się ono dwukrotnie. Największe znaczenie w tamtejszym wydobyciu mają wschodnie prowincje – Shandong, Henan, Fujian i Liaoning.

Liderem na chińskim rynku jest giełdowa Zijin Mining Group, która w 2011 roku raportowała wyprodukowanie 2,7 miliona uncji złota. Z kolei rząd podaje, że w jego rękach znajduje się 1,1 ton metalu. Oprócz tego, że Chiny są największym producent metalu, to jest to też jeden z największych jego konsumentów, który odpowiada za około 10 procent światowego popytu. Dlatego większość wydobycia zostaje w kraju i jest przeznaczana do wyrabiania biżuterii lub wykorzystywana w przemyśle.

Źródło zdjęcia: http://www.publicdomainpictures.net

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

10 komentarzy

 1. Jarosław Augustynowicz na

  Dobrze, że można przeczytać taki ranking. Powiększa wiedzę i daje do myślenia – np. poz. 10-ta – Ghana – uchodzi za biedny kraj, a wyprodukowała (wydobyła) w ciągu roku tyle złota ile Polska ma rezerw (bodajże 100,2 tony) – i do tego leży sobie ono (podobno) – te nasze złoto – w Londynie i innych miejscach, a przy obecnej sytuacji nikt z Banku Centralnego nie wykazuje zainteresowania ściągnięcia go do kraju. Czyżby ktoś położył na nim swoje brudne łapska?
  Zastanawia też bardzo mała rezerwa Chin. Co prawda złoto wykorzystują na miejscu – złota biżuteria i przemysł, ale to chyba nie to samo co zabezpieczenie gospodarki w rezerwie.
  Chętnie poczytałbym i na ten temat.
  Pozdrawiam

 2. Dla mnie jest to bardzo ważna informacja. Do tej pory byłem przekonany, że prym wiodą Stany Zjednoczone a tu taka niespodzianka, poza tym Ghana w tym rankingu to dla mnie niebywała historia. wydawało mi się , że to kraj strasznie biedny. Interesuje mnie rynek złota jako alternatywna możliwość lokowania nadwyżki finansowej

 3. Artykuł z mnóstwem błędów czyta się go z zażenowaniem, jeśli autor myli tysiące z tonami pisząc bzdury, to jak się odnieść do danych statystycznych , które przytacza

 4. Szanowny Czytelniku,
  rzeczywiście – w tekście pojawiły się dość poważne błędy. Chodzi oczywiście o rezerwy danego kraju.

  • 1. Chiny – 403 tony
   Niezmiennie od 2007 roku pierwsze miejsce na podium zajmują Chiny, z wydobyciem w 2012 roku na poziomie 370 tysięcy ton

   To ile w końcu wydobyły? 370 tysięcy ton? Poważnie? :O

 5. Pingback: Wschód prowadzi także w wydobyciu złota - Rynek Złota 24

 6. Czy poleci ktoś jakąś literaturę odnośnie wydobycia, eksportu i importu złota, srebra i platuny oraz ich znaczenia dla gospodarki głównych producentów.

  Piszę pracę dyplomową i mam problem z literaturą.

  Pozdrawiam

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.