Trudna droga do złotego pieniądza

0

Od pewnego czasu w mediach pojawiają się informacje o regionalnych inicjatywach wprowadzania alternatywnych walut opartych na metalach szlachetnych lub próbach uznania złota i srebra jako oficjalnych środków płatniczych. To ostatnie rozwiązanie usiłuje, wzorem stanu Utah, wprowadzić Południowa Karolina. Okazało się jednak, że to nie takie proste.

 

W administracji federalnej najwyraźniej nie ma tak wielu entuzjastów przyznawania kolejnym stanom uprawnień związanych z pieniężną funkcją złota i srebra. Ustawa przygotowywana dla Południowej Karoliny utknęła w komisji senackiej i powodzenie dalszego procesu legislacyjnego stoi pod znakiem zapytania.

W tym momencie tradycyjnie republikański stan znajduje się w pewnego rodzaju konflikcie z rządem federalnym. Na południu USA narasta negatywne nastawienie do polityki gospodarczej administracji Obamy. Argumenty o ciągłym dodruku pieniądza dobrze współgrają z próbą uzyskania niezależnego i stabilnego środka płatniczego. Co ciekawe argumenty przeciwników tego pomysłu zasadzają się na zarzucie, że złoto i srebro zbyt często zmieniają swoją cenę. Cały spór ma charakter raczej polityczny, warto pamiętać, że wszystko dzieje się w roku wyborczym.

Jednym z oficjalnych powodów dyskusji w senackiej komisji finansów jest zapis, który mówi, że nikt nie mógłby być zmuszony do przyjęcia zapłaty w złocie lub srebrze niezależnie od tego w jakiej formie jest ono przekazywane. W praktyce oznacza to, że nawet oficjalnie wybite przez stan monety mogłyby nie być w pełni akceptowalnym środkiem płatniczym.

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.