Turcja eksportuje coraz więcej złota

0

Najwięcej tureckiego złota skupuje Iran. W sumie eksport królewskiego metalu z Turcji wzrósł w ostatnim czasie ponad osiem razy.

Sunset at Instanbul

Jak podaje Asocjacja Producentów Złota Turcji, w 2012 roku turecki eksport szlachetnego kruszcu wzrósł aż do 12,7 miliarda dolarów, podczas gdy rok wcześniej wartość eksportowanego złota wynosiła niespełna półtora miliarda dolarów. Warto również zauważyć, że najwięcej złota z Turcji skupuje sąsiadujący z nią Iran.

Iran chętnie skupuje turecki metal szlachetny, głównie ze względu na sankcje związane z handlem ropą. Drugim z kolei nabywcą złota z Turcji jest Dubaj – eksport złota do Indii wart był w 2012 roku 4,2 miliarda dolarów.

Na kolejnym miejscu plasuje się Szwajcaria, która skupiła złoto o wartości miliarda dolarów.

Goldsaver.pl

 

Jednocześnie coraz więcej mieszkańców Turcji inwestuje w złoto. Według szacunków w prywatnych zasobach znajduje się około pięć tysięcy ton złota. Turcja zajmuje 17. miejsce na świecie jeśli chodzi o rezerwy złota, zarówno prywatne, jak i te zgromadzone przez bank centralny.

Według danych tureckiego nadzoru bankowego wszystkie zasoby złota posiadanego przez banki wzrosły w ubiegłym roku o ok. 10 miliardów lirów do blisko 14 miliardów lirów (ok. 7,5 miliarda dolarów). Te dane pokazują jak duże znaczenie ma królewski kruszec w Azji Mniejszej.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.