Turcja stawia na złoto

0

Rosną złote zasoby posiadane przez banki Tureckie. Coraz więcej obywateli tego kraju decyduje się na przechowywanie fizycznego złota w bankach. Prawo umożliwia w takich sytuacjach tworzenie specjalnych kont. Plany największego banku tureckiego zakładają zgromadzenie w ten sposób złota wartego miliard dolarów.

 

Szacuje się, że Turcy posiadają w domach ok. 5 tysięcy ton fizycznego złota. Akcja namawiania obywateli do składania złota w bankach trwa już od roku. Według danych tureckiego nadzoru bankowego wszystkie zasoby złota posiadanego przez banki wzrosły w ubiegłym roku o ok. 10 miliardów lirów do blisko 14 miliardów lirów (ok. 7,5 miliarda dolarów). Te dane pokazują jak duże znaczenie ma królewski kruszec w Azji Mniejszej.

W kwietniu Turcja zwiększyła swoje rezerwy złota o 29,7 ton do blisko 240 ton. Bank centralny planuje dalsze zakupy. Umożliwił też posiadanie bankom komercyjnym do 20 procent rezerw własnych w złocie. Oznacza to blisko dwukrotne zwiększenie limitu. Zdecydowane stawianie na złoto jest widoczne w Turcji zarówno wśród obywateli jak i banków i instytucji rządowych.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.