Turcja walczy o wiodącą pozycję na rynku złota

0

Wartość złóż złota w Turcji wzrosła z 3,1 mld do 16 miliardów lirów w minionym roku, poinformowała agencja Bloomberg. Według tureckiego banku DenizBank, zebrano 1,5 tony złota w siedem miesięcy.

 

Depozyty złota wzrosły z 500 kilogramów do ponad sześciu ton, wartych obecnie ponad 260 milionów euro.

Według szacunków World Gold Council istnieje około pięciu ton złota pozostającego poza państwowym systemem finansowym. Mieszkańcy Turcji trzymają złoto jako zabezpieczenie przed cięższymi czasami – to ochrona przed słabnącą walutą.

Turcja zamierza osiągnąć pozycję wiodącego gracza w złocie jak i kruszców w ogóle, stając się również dominującym w tej kwestii krajem wśród państw rafineryjnych. Obecnie może konkurować z międzynarodowymi ośrodkami złota, takimi jak Niemcy czy Szwajcaria.

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.