Tydzień na rynkach i w gospodarce

1

Sam początek tygodnia rozpoczęliśmy w miarę spokojnie, choć prawdę mówiąc, są to jedynie pozory (jak to zwykle ostatnio bywa). Atmosferę w szerszym ujęciu podgrzał oczywiście nowy prezydent Stanów Zjednoczonych. I wszystko wskazuje na to, że do takiej sytuacji będziemy musieli się przyzwyczaić.

Wystarczyła sesja rozmów telefonicznych z przedstawicielami najważniejszych państw świata (Rosja, Niemcy, Francja), a przede wszystkim zamknięcie amerykańskich granic dla mieszkańców niektórych krajów (m.in. Iran, Irak, Syria), żeby zapalić czerwoną lampkę na biurkach większości polityków, szefów państw, a także przedstawicieli biznesu i przedsiębiorców (np. Google’a). Jednego możemy być pewni – prezydentura Donalda Trumpa będzie kompletnie nieprzewidywalna. Dla całego świata, ale także dla jego najbliższych współpracowników czego nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych dobitnie dowiódł w ciągu pierwszych dni swojego urzędowania.

Co to oznacza dla świata finansów? Wypowiedzenie negocjowanej od 7 lat umowy o wolnym handlu (Transpacyficzna Umowa o Wolnym Handlu TPP) to dopiero początek zmian na jakie musimy się przygotować. Choć w tym momencie należy postawić pytanie, czy jesteśmy się w ogóle w stanie przygotować na ewentualne decyzje i ich konsekwencje autorstwa ekscentrycznego milionera, który zaskoczyć potrafi nawet sam siebie? To jednak nieco dłuższa perspektywa.

Co czeka nas zatem w ciągu najbliższych dni?

Poniedziałek, 30 stycznia

Na początku tygodnia na rynki trafią ważne dane dotyczące wskaźnika koniunktury gospodarczej Strefy Euro, a także inflacji w Niemczech. Europejscy inwestorzy wyczekują bardziej dynamicznej poprawy nastrojów, szczególnie wobec coraz ostrzejszego kursu przyjmowanego przez brytyjską premier. W poniedziałek poznamy również dane dotyczące wydatków i dochodów Amerykanów, które będą do pewnego stopnia odzwierciedleniem tego, czy sytuacja gospodarcza za oceanem poprawia się również z ich punktu widzenia.

Wtorek, 31 stycznia

Ważnym dla rynków i gospodarki dniem będzie wtorek, kiedy to poznamy szacunkowe dane publikowane przez GUS dotyczące naszego PKB. Prognozy analityków mówią o dynamice 2,7 proc. wobec 3,9 proc. rok wcześniej. Oczywiście polskie PKB nie będzie kluczową informacją dla całego świata. W szerszym ujęciu o wiele bardziej istotne będą ważne dane z Japonii (bezrobocie, produkcja przemysłowa, posiedzenie BoJ i decyzja odnośnie do wysokości stóp procentowych), Strefy Euro (PKB wst., szacunkowe dane dotyczące inflacji HICP oraz wystąpienie szefa EBC, Mario Draghiego) czy Francji (PKB) oraz Wielkiej Brytanii (indeks cen nieruchomości). Ale jak to zwykle bywa, ważne informacje napłynął także do nas ze Stanów Zjednoczonych. Będą to odczyty ważnych dla gospodarki indeksów – cen domów S&P/Case-Shiller, Chicago PMI, Zaufania konsumentów – Conference Board.

Środa, 1 lutego

Środa będzie z kolei dniem odczytów indeksów PMI dla przemysłu. I tak w ciągu całego dnia poznamy odczyty z: Polski, Strefy Euro, Japonii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. Dodatkowo warto uwagę skupić także na odczycie Wskaźnika Rynku Pracy wg BIEC i zapoznać się z prognozami gospodarczymi, które opublikuje Komisja Europejska. Tego dnia odbędzie się również posiedzenie FOMC, jednak w tym przypadku szanse na zmianę wysokości stóp są bardzo niewielkie.

Czwartek, 2 lutego

Również w tym dniu na rynki trafi wiele istotnych informacji, które napłyną przede wszystkim z Wielkiej Brytanii. Będzie to posiedzenie BoE i decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych i raport kwartalny dotyczący inflacji (przygotowany przez Bank of England). W późniejszych godzinach będziemy mieli możliwość przekonania się, jak wygląda sytuacja na amerykańskim rynku pracy. O 14:30 opublikowane zostaną dane dotyczące liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jednostkowych kosztów pracy i wydajności.

Piątek, 3 lutego

Ostatni dzień tygodnia nie będzie odróżniał się od innych dni. Na rynki trafi wiele ważnych informacji przede wszystkim w odniesieniu do indeksu PMI dla usług (Francja, Niemcy, Strefa Euro, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone), sprzedaży detalicznej w Strefie Euro, ale także dalsze dane odnośnie do rynku pracy za oceanem. O 14:30 opublikowane zostaną dane odnośnie do stopy bezrobocia. Natomiast o godzinie 16:00 poznamy szczegóły raportu ISM dla usług, a także dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz w przemyśle.

fot. Karl-Ludwig Poggemann, flickr.comCC BY 2.0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

1 komentarz

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.