Ważny tydzień dla rynku złota

0

Notowania złota od początku miesiąca straciły już ponad 6%. W ostatnim tygodniu ceny tego kruszcu przełamały ważny psychologiczny poziom 1200 dolarów za uncję. Powodem słabego złota jest planowana podwyżka stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu, która jest już niemal pewna i wyceniana przez rynek. Obecnie oczy inwestorów mogą być zwrócone zarówno w kierunku zapisów z Beżowej Księgi, które poznamy w środę, jak i piątkowego raportu z rynku pracy.

Zanim spojrzymy na obecny kalendarz danych makroekonomicznych, warto zwrócić uwagę na ubiegłotygodniowy odczyt na temat zamówień w USA. W październiku zamówienia na środki trwałe wzrosły o 4,8% w stosunku do września. Jest to zdecydowanie lepszy odczyt niż prognoza, która zakładała wzrost na poziomie 1,5%. Przekłada się to na wzrost optymizmu przed wtorkowym odczytem PKB w trzecim kwartale w USA.

W tym tygodniu istotne będą jeszcze dwa odczyty. Pierwszy z nich to środowa Beżowa Księga, która publikowana jest zawsze dwa tygodnie przed posiedzeniem FED. W tym raporcie znajdziemy komentarz dotyczący sytuacji ekonomicznej w poszczególnych regionach USA. Warto w niej poszukiwać ”między wierszami” istotnych wskazówek dotyczących działań FED w przyszłości.

W piątek poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy. W przypadku, kiedy PKB oraz stan rynku na rynku pracy będzie dalej się poprawiał istnieje szansa, że decydenci z FED będą rozważali szybszą ścieżkę wzrostu kosztu pieniądza. Taki splot wydarzeń teoretycznie negatywnie wpłynie na rynek akcji oraz surowce wyceniane w dolarze, do których zalicza się złoto.

Z perspektywy technicznej, spoglądając na wykres widzimy, że obecnie cały czas znajdujemy się w trendzie spadkowym. O wzrostach w krótkim terminie będzie można myśleć w momencie pokonania górnego ograniczenia układu obverbalance (fioletowe prostokąty). Wtedy otworzy się droga do testu okolic poziomu $1205, który będzie kluczowy dla dalszego kierunku notowań tego kruszcu. W przypadku dalszej słabości popytu, ważnym wsparciem pozostaje poziom $1170, oznaka słabości kupujących w tym miejscu mogłaby otworzyć drogę do dalszych spadków cen złota.

Wykres 1. Złoto interwał H1

Wykres 1. Złoto interwał H1

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.