Ważny tydzień dla rynku złota

0

Złoto w ostatnim tygodniu utrzymało się powyżej ważnego poziomu 1300 dolarów za uncję. W ostatni czwartek ważnym wydarzeniem dla rynków było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który pozostawił stopy procentowe na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie. Szef EBC Mario Draghi powtórzył, że bank centralny jest gotowy do działania z użyciem wszelkich możliwych środków, by pobudzić gospodarkę. Dodatkowo realna kondycja gospodarki światowej wciąż stoi pod znakiem zapytania, dlatego ceny złota może utrzymywać się na wysokim poziomie.

Lepsze dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych

Spoglądając na poniższy wykres widzimy zmiany notowań złota w ostatnim tygodniu. Mocny spadek tego kruszcu do okolic 1311 dolarów obserwowaliśmy w środę. Było o spowodowane lepszymi wtorkowymi odczytami z amerykańskiego rynku nieruchomości, co może wpłynąć na prawdopodobieństwo podniesienie przez Rezerwę Federalną (bank centralny Stanów Zjednoczonych), stóp procentowych jeszcze w tym roku. Mogło to wywołać realizację zysków po mocnym impulsie wzrostowym z początku lipca.

XAUUSDM30

Wykres 1. Notowania złota w ostatnim tygodniu

Ważne wydarzenia obecnego tygodnia

Luźna polityka monetarna w wielu kluczowych gospodarkach świata może dalej powodować, że złoto pozostanie dobrą alternatywą dla inwestorów na najbliższy czas. W tym tygodniu mamy kilka wydarzeń, które mogą spowodować większą zmienność na rynku tego kruszcu. Pierwsza z nich to decyzja Rezerwy Federalnej odnoście wysokości stóp procentowych. Ostatnie dobre odczyty zwiększają szanse na podwyższę stóp jeszcze w tym roku, a złoto jest podatne na takie informacje. W czwartek poznamy decyzję Banku Japonii (BOJ), który może zdecydować się na dodatkowe środki stymulacyjne dla swojej gospodarki. W piątek do południ poznamy dane PKB ze Strefy Euro, a po południu otrzymamy informacje o PKB z USA.

Te wydarzenia mogą mieć wpływ na ceny złota w tym tygodniu, dlatego warto spojrzeć na wykres złota w szerszym ujęciu, który widzimy poniżej. Widzimy jak w ostatnich dniach impet spadków wyhamował a kurs złota zatrzymał się blisko ważnego wsparcia (zielony obszar), w okolicach poziomu 1300 dolarów. Jeśli cena odbije się od tego miejsca możemy spodziewać się kolejnych wzrostów. W przypadku zejścia poniżej poziomu 1300 dolarów możemy być świadkami większej korekty w kierunku 1250 dolarów za uncje.

XAUUSDDaily

Wykres 2. Złoto w długim terminie

easymarkets_logo

Raport rynku złota 2016

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.