Ważny tydzień w gospodarce i na rynkach 17-21.10.2016

0

Wiele istotnych danych, kolejna debata w Stanach Zjednoczonych. Do tego szereg politycznych spotkań (szczyt UE) oraz oczywiście ważne informacje z Polski – tym będą żyły w tym tygodniu finansowe rynki.

30124751855_32fa6fff2b_k

Serii debat prezydenckich w Stanach Zjednoczonych ciąg dalszy. W czwartek kolejne starcie Clinton i Trumpa. Kandydat Republikanów nie ma ostatnio najlepszej passy – nie wiadomo już co bardziej go pogrąża – on sam, czy towarzyszące wyborom okoliczności. Rynki powoli zaczynają się przygotowywać do kluczowego rozstrzygnięcia za oceanem i trzeba przyznać, że dziś bliżej zwycięstwa jest zdecydowanie Hilary Clinton.

W ciągu całego tygodnia na rynki trafiać będą ze Stanów poszczególne dane (CPI, Beżowa Księga, NAHB), wydaje się jednak, że żadne z nich, a nawet wszystkie razem wzięte, nie będą w stanie przebić rozgłosem prezydenckiej debaty. Chyba że wartość któregoś z nich znacząco odbiegać będzie od prognoz analityków.

Na europejskim podwórku również nie będzie nudno, gdzie w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie EBC i szczyt UE. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że również Stary Kontynent bacznie obserwuje rozwój wydarzeń związanych z wyborami za oceanem – ewentualna wygrana Trumpa znacząco wzmocniłaby przecież pozycję… Władimira Putina.

Zobacz w Mysaver TV

Jeśli chodzi o sytuację w Polsce, to w tym tygodniu poznamy szczegóły odnośnie do zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz dane dotyczące produkcji przemysłowej. Będą one szczególnie istotne w kontekście informacji o hamującym w Polsce wzroście gospodarczym. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać? Sytuacja w Polsce to jedno. Kluczowe będzie nasze bezpośrednie otoczenie i czynniki zewnętrzne kształtujące koniunkturę nad Wisłą.

W odniesieniu do ważnych wydarzeń gospodarczych na świecie warto zwrócić uwagę jeszcze na interesujący nas sektor najcenniejszego z kruszców. Jednak tam niestety nie dzieje się dobrze i wobec perspektyw na najbliższe dni, radykalnej zmiany nastrojów szukać na próżno. Złoto znajduje się na najniższych od czerwca poziomach, a jego sytuację może pogorszyć oczywiście podniesienie przed Fed stóp procentowych.

Oczywiście nieco szersze spojrzenie daje nieco inny obraz sytuacji (rok zaczynaliśmy na poziomie 1060 dolarów za uncję), jednak krótkoterminowa perspektywa dla kruszcu nie wyklucza niestety dalszych spadków.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 17 października

Strefa Euro – inflacja CPI,
Stany Zjednoczone – Indeks NY Empire State
Japonia – produkcja przemysłowa

wtorek, 18 października

Polska – przeciętne wynagrodzenie, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw
Wielka Brytania – inflacja CPI,
Stany Zjednoczone – inflacja CPI, indeks NAHB (indeks nieruchomości)

środa, 19 października

Polska – produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna,
Wielka Brytania – bezrobocie,
Stany Zjednoczone – rozpoczęte budowy domów, pozwolenia na budowę domów, Beżowa Księga, wnioski o kredyt hipoteczny
Chiny – PKB, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa

czwartek, 20 października

Stany Zjednoczone – debata Trump/Clinton

Strefa Euro – decyzja ws. stóp procentowych (oraz konferencja po posiedzeniu EBC)

Szczyt UE (Bruksela)

Niemcy – inflacja producencka
Stany Zjednoczone – indeks Fed z Filadelfii, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaż domów na rynku wtórnym,

piątek, 21 października

Polska – dane GUS dotyczące koniunktury gospodarczej

Szczyt UE (Bruksela)

fot. Gage Skidmore, flickr.comCC BY-SA 2.0

Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.