Wenezuela znacjonalizuje kopalnie złota

0

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zapowiedział znacjonalizowanie wydobycia złota w tym kraju. Zamierza też sprowadzić rezerwy złota z zagranicznych banków warte 11 miliardów dolarów.

koparka

Podczas wystąpienia w państwowej telewizji Chavez zapowiedział nie tylko powiększanie rezerw złota. Planuje też zdywersyfikować wenezuelskie inwestycje przez umieszczenie rezerw w takich państwach, jak Rosja, Chiny, Brazylia, czy Republika Południowej Afryki.

W uzasadnieniu kontrowersyjny prezydent stwierdził, że gospodarki USA i UE toną oraz, że w interesie Wenezueli jest wspieranie stabilności gospodarek takich krajów jak Chiny, Rosja czy Brazylia.

Nie wiadomo kiedy rozpocznie się sprowadzanie wenezuelskich rezerw w złocie zdeponowanych w innych krajach. Z zapowiedzi wynika, że do takiej operacji przygotowuje się już Bank Centralny Wenezueli. Prezes banku zapewnił państwową agencję informacyjną, że każda sztabka sprowadzanego złota będzie sprawdzana.

Z kolei nacjonalizacja kopalni i terenów bogatych w złoto nie jest dla Chaveza żadnym problemem. Wystarczył odpowiedni dekret by państwo stało się właścicielem tych terenów. Zdaniem prezydenta Wenezuela posiada rezerwy w złocie warte 12 miliardów dolarów.

Zdaniem zachodnich komentatorów za całą operacją stoją jednak prywatne interesy prezydenta i jego stronników.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.