Wydarzenia tygodnia: jesień na horyzoncie

0

Jesień często sprzyja ożywieniu w wielu sektorach. Jest to zwykle intensywny okres w branży nieruchomości, również na niektórych rynkach finansowych obserwowana jest zwiększona aktywność inwestorów. Wiele wskazuje jednak na to, że nadchodząca jesień znacząco różnić się będzie od poprzednich.

globe-895580_1920

Dlaczego? Ponieważ jak nigdy do tej pory świat stoi wobec sytuacji, w której niezwykle ciężko jest odpowiedzieć na pytanie: i co dalej? Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o kilka poważnych czynników, które determinować będą nie tylko rozwój sytuacji na rynkach finansowych, ale i mających decydujący wpływ na geopolityczną sytuację na święcie.

Brexit, kryzys związany z uchodźcami oraz konfliktem zbrojnym w Syrii, który zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, angażując coraz bardziej światowe mocarstwa, na drugim biegunie nadchodzące wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych – to tylko niektóre z powodów, dla których globalna atmosfera robi się coraz bardziej napięta. A jest przecież cała masa mniejszych, regionalnych czynników, jak choćby decyzje banków centralnych, które w krótkim i średnim terminie mogą i z pewnością będą determinować nastroje wśród inwestorów.

Dlatego też bacznie przyglądać się powinniśmy spływającym na rynki danym makroekonomicznym, które są zwiastunem tego, co może czekać nas w nadchodzących miesiącach.

W tym tygodniu na rynek trafi sporo istotnych danych dotyczących gospodarczej kondycji Niemiec, Stanów Zjednoczonych, a także Polski – we wtorek poznamy wskaźnik GUS dotyczący koniunktury gospodarczej, w środę wysokość bezrobocia, natomiast w czwartek treść protokołu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Przypomnijmy, że to właśnie na dane z naszego kraju zwrócona będzie uwaga inwestorów, analityków, ale i przedsiębiorców oraz polityków. Wszystko przez rekordowy deficyt budżetowy, który planuje minister Szałamacha (60 mld złotych). I marnym w tym przypadku pocieszeniem jest fakt, że mieścimy się w unijnych ramach. Nasze finanse publiczne po raz kolejny znajdą się pod dużą presją, co jest szczególnie istotne w średnim i długim terminie.

Uważnie śledzić będziemy także wszystkie wydarzenia w kontekście notowań złota, które znalazło się ewidentnym w impasie. Doskonała od początku roku atmosfera ewidentnie się nieco w ostatnim czasie pogorszyło. Choć złoto nie straciło specjalnie na wartości, mamy do czynienia z brakiem zdecydowania wśród inwestorów, którzy wyczekują z pewnością tego, co dalej będzie dziać się z amerykańską gospodarką oraz na tamtejszej giełdzie.

Kluczowe dla rynków wydarzenia tygodnia:

poniedziałek, 22 sierpnia

brak istotnych wydarzeń

wtorek, 23 sierpnia

Strefa Euro – indeks PMI dla usług oraz przemysłu
Niemcy – indeks PMI dla usług oraz przemysłu
Stany Zjednoczone – sprzedaż nowych domów, indeks Fed z Richmond

środa, 24 sierpnia

Polska – stopa bezrobocia
Niemcy – PKB
Stany Zjednoczone – sprzedaż domów na rynku wtórnym, indeks cen na rynku nieruchomości (FHFA),

czwartek, 25 sierpnia

Polska – protokół z posiedzenia RPP
Niemcy – indeks instytutu Ifo
Stany Zjednoczone – zamówienia na dobra trwałego użytku, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

piątek, 26 sierpnia

Strefa Euro – podaż pieniądza
Niemcy – Indeks zaufania konsumentów Gfk,
Francja – PKB,
Stany Zjednoczone – PKB, indeks zaufania konsumentów Michigan Sentiment, Wystąpienie publiczne prezes Fed (Janet L. Yellen)

Przekaż dalej

O autorze

Analityk rynków finansowych oraz wpływających na otoczenie makroekonomiczne decyzji podejmowanych przez polityków. Specjalista ds. komunikacji - obecnie menedżer komunikacji giełdowej spółce Vantage Development. Absolwent studiów MBA, w trakcie których pod kierunkiem prof. Romana Skarżyńskiego, wieloletniego pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, napisał pracę dysertacyjną pt. „Wpływ marki oraz wizerunku na kondycję banków działających na polskim rynku w dobie globalnych kryzysów gospodarczych”. Po godzinach pracy zasłuchany w muzyce rozrywkowej i klasycznej miłośnik gór, dla którego największą wartością jest rodzina.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.