Wyścig złota i platyny

0

Oba metale notują obecnie podobny poziom ceny za uncję – około 1680 dolarów. Eksperci się zastanawiają: który pierwszy dobije do poziomu 2 tysięcy dolarów?CNBC zebrało wypowiedzi analityków, z których wynika, że platyna ma jedną, dość znaczącą, przewagę nad złotem. Mianowicie jest to surowiec przemysłowy. O ile obu metali używa się również w branży jubilerskiej, o tyle przemysł stawia platynę krok w przód przed złotem.

Na cenę platyny ma wpływ również światowa produkcja samochodów – metal ten stosowany jest w produkcji katalizatorów. To może wywindować w górę cenę platyny o ile zwiększy się popyt na ten surowiec.

Wciąż echem odbija się również zamknięcie kopalń w RPA przez Anglo American Platinium. Firma tnie koszty związane z wydobyciem metalu, zmuszona więc była zaniechać prac w kilku kopalniach. Doprowadziło to nie tylko do strajków pracowników, ale również do zaniepokojenia na rynku metali szlachetnych. Po tym zdarzeniu platyna poszybowała w górę, stąd obecny poziom ceny za uncję.

[sam id=”3″ codes=”true”]

Goldsaver.pl

 

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.