Analiza rynku złota, 18 – 22 czerwca – Zapowiedz Fed-u wymusza korektę na złocie

0

Rynek złota obniżył się do poziomów sprzed ponad 3 tygodni. Poziom 1560 dolarów za uncje w dostawach natychmiastowych ponownie był testowany. Niemożliwe kolejne obniżenia stóp procentowych w celu pobudzenia gospodarki w Stanach Zjednoczonych i związana z tym gra pod zapowiedź kolejnej rundy luzowania ilościowego (QE3) wywindowała cenę królewskiego metalu w poprzedzającym tygodniu do ponad 1634 USD/oz.

Dobre nastroje zostały w ostatnich dniach rozmyte głownie za sprawą decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) o przedłużeniu operacji Twist. Ceny metalu były już dyskontowane od poniedziałku. Szlachetny metal uległe największej przecenie w czwartek, aż o 2,55%. Tego dnia złoto było najtańsze od początku czerwca.

Rozpoczęcie korekty nastąpiło tuż po północy z niedzieli na poniedziałek. Był to efekt doniesień z Grecji. Wygrana Nowej Demokracji (29,7% głosów) przed Syrizą (26,9% głosów) to nadzieja na początek reform oszczędnościowych w państwie Hellady.

Również analiza techniczna sugerowała w kolejnych dniach ruch w dół. Bliskie poniedziałkowe poziomy otwarcia oraz zamknięcia sesji rynku złota, wysoki fixing na otwarciu w porównaniu do ceny zamknięcia sprzed weekendu oraz jednocześnie bardzo nisko położone minima sesyjne uformowały na wykresie – wisielca. Świeca ta jest silną formacją odwrócenia trendu.

Święta w apartamencie od 260 zł/doba (4 os.) - SPRAWDŹ

 

Przeprowadzone przez agencję Bloomberg ankiety wśród większości analityków sprawdziły się. Fed przedłużył operację zamiany krótkoterminowych obligacji skarbowych na długoterminowy dług. Dzięki temu rentowność papierów o długim okresie wykupu ulegnie obniżeniu. Fed również pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,25%). O godzinie 18:30 w środę można było zaobserwować gwałtowny ruch w dół ceny złota do 1590 dolarów po czym po chwili nastąpiło wybicie w górę o ponad 20 USD. Mieliśmy przykład silnego ścierania się popytu z podażą. Na wykresie 5 minutowym zarysowała się formacja klasycznej V-ki. Rozegrała się silna walka między kupującymi a sprzedającymi złoto. Po przeanalizowaniu sytuacji przez rynek, jedynie inwestorzy zajmujący krótką pozycję na złocie mogli zarabiać.

Gorsze dane makroekonomiczne z głównej gospodarki europejskiej (PMI dla przemysłu Niemiec wyniósł 44,7, poprzednia wartość 45,2) oraz całej strefy euro znalazły swoje przełożenie w cenach złota. Złe doniesienia zza oceanu również znalazły odzwierciedlenie w cenach królewskiego metalu. Rozczarował indeks Fed z Filadelfii. Opublikowana wartość -16,6 była dużo poniżej konsensusu. Co prawda indeks PMI dla przemysłu USA uplasował się powyżej progu 50pkt, ale był gorszy od poprzedniego odczytu o 1,1pkt (aktualnie 52,9pkt.) Najsilniejszy ruch w dół miał miejsce około godziny 14 oraz 16:45.

Piotr Wojda, Łukasz Zembik
Dział Analiz Mennicy Wrocławskiej
www.mennicawroclawska.pl

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.