Złote drobinki od… bakterii

0

To dość niecodzienne, ale ciekawe odkrycie. Bakterie Delftia acidovorans wytwarzają złote drobinki, wydobywając wcześniej złoto z roztworów, które ten cenny metal zawierają – podaje New Scientist.

 

Wspomniane bakterie żyją w pobliżu złóż złota, a metal ten – co ciekawe – jest dla tych organizmów szkodliwy. Dlatego też bakterie te wytwarzają specjalną substancję chemiczną, która ma za zadanie zneutralizować jony złota, dzięki czemu te mają być nieszkodliwe dla życia bakterii.

Nieszkodliwe, zneutralizowane już nanocząsteczki złota, mierzą pomiędzy 25 a 50 nanometrów. To niewiele, jednak gromadzą się wokół bakterii, tworząc roztwór zabarwiony na czerwono.

Odkrycie to ma spore znaczenie, jeśli chodzi o metody wydobywania cennego kruszcu. Okazuje się bowiem, że wykorzystanie bakterii może być to przydatne w przypadku wytrącania złota z wody. Ale nie tylko. Bakterie te mogłyby również służyć jako „czujniki”, które wykrywają obecność metalu w różnych źródłach, czy strumieniach.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.