Złote monety znalezione w Wielkiej Brytanii

0

159 monet datowanych na koniec IV i początek V wieku, znaleziono w Hertfordshire, na północ od dzielnicy St Albans, w Wielkiej Bryatnii.

95 monet pochodzi z okresu panowania cesarza Honoriusza, kolejne 42 – jego brata Arcadiusa, cesarza bizantyjskiego. Trzy monety wymagają dodatkowego czyszczenia, by móc precyzyjnie określić, co się na nich znajduje i z jakiego okresu pochodzą. Wszystkie jednak zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Zanim jednak znalezisko zostanie zakwalifikowane jako skarb, musi zostać dokładnie zbadane przez panel ekspertów British Museum oraz niezależnego urzędnika.

Póki co monety zostały uznane za dość rzadko spotykane i wysoko cenione, nawet za czasów rzymskich. Mogły zostać skrupulatnie ukryte w celu ochrony lub przechowania, na przykład przy zagrożeniu wojną.

Jak podaje World Coin, tego typu monety służyły dużym transakcjom, jak zakup gruntów przez rzymskie elity. Monety te były bite w całym imperium, choć większość z nich – według przypuszczeń – pochodzi z Rawenny, Rzymu, Konstantynopolu, czy Salonik i Lyons. Cztery z nich pochodzą z nieznanych mennic.

Monety zostaną zaprezentowane 1 listopada w British Museum.

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.