Złoto – „bezpieczna” przystań na trudne czasy

0

Najbliższe tygodnie mogą odcisnąć duże piętno na rynku złota. W reakcji na wynik brytyjskiego referendum kurs złota podskoczył w piątek o 4,6%, przekraczając granice 1300 dolarów za uncję i osiągając tym samym najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku. W tej sytuacji wielu inwestorów skłoniło się w stronę złota, jako bezpiecznego miejsca alokacji posiadanego kapitału, aby ograniczyć ryzyko związane z niepewnością o przyszłe losy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

gold-295936_1280

Warto zwrócić uwagę, że ze względu na osłabienie polskiej waluty cena złota liczona w złotówkach podskoczyła aż o 10,13% na zamknięciu w piątek. Przy obecnym kursie dolara cena uncji złota w poniedziałek na godzinę 12:00 wynosi aż 5343 złote.

Źródło: Stooq.pl

Źródło: Stooq.pl

Notowania uncji złota wyrażone w dolarach w poniedziałek znalazły się blisko dwuletniego szczytu. Przyczyn takiego stanu rzeczy należałoby upatrywać w tym, że inwestorzy szukają schronienia w bezpiecznej przystani, jaką jest złoto. Niepewność gospodarcza i polityczna po referendum Wielkiej Brytanii dalej ciąży nad rynkiem. Premier David Cameron zapowiedział w piątek, że ustąpi ze swojego stanowiska, a dalsze negocjacje z Unią Europejską pozostawi nowemu premierowi, który zdecyduje, kiedy uruchomić procedurę wyjścia ze struktur Wspólnoty zgodnie z artykułem 50. traktatu unijnego. Daje on bowiem dwa lata na określenie nowego porządku w relacjach.

Rynki nie lubią niepewności, a Wielka Brytania będzie w takim stanie przez najbliższe miesiące, aż do momentu wybrania nowego premiera. Pojawiają się więc pytania: jak będą wyglądały negocjacje w celu opuszczenia Unii Europejskiej? Jak londyńskie centrum finansowe przystosuje się do nowych zmian? Pojawiają się informacje o możliwym drugim referendum niepodległościowym w Szkocji i pozostania w strukturach Unii Europejskiej. Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mogą także wpłynąć na decyzję FED, o zawieszeniu podwyżek stóp procentowych w tym roku, co dodatkowo może napędzać wzrosty na złocie.

Obejrzyj w Mysaver TV

Pomimo bardzo silnego podbicia kursu, złoto cały czas walczy na górnym ograniczeniu rozszerzającego się trójkąta. Aktualnie możemy być świadkami wystąpienia korekty. Jednak w przypadku wyłamania się z trójkąta rozszerzającego, cena powinna zmierzać w kierunku 1400 dolarów za uncję.

XAUUSDWeekly rynek złota

fot. pixabay.com

easymarkets_logo

Pobierz bezpłatny e-book
Przekaż dalej

O autorze

easyMarkets to pionierski, internetowy broker założony w 2003 roku, który w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Z nami masz możliwość dostępu do globalnych rynków za pośrednictwem prostej platformy transakcyjnej oraz zawierania transakcji na popularnych instrumentach finansowych, między innymi walutach, kontraktach CFD oraz opcjach bankowych. https://www.easymarkets.com

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.