Złoto gwarantem bezpieczeństwa

3

Złoto stanowi zabezpieczenie przed ryzykiem finansowym i politycznym. Wiedzą o tym szefowie banków centralnych. Przekonuje się do tego coraz więcej ludzi na świecie.

8705910321_fabfc8f2d6_k

W kwietniu bieżącego roku bank centralny Rosji po raz kolejny zwiększył rezerwy złota dokupując 300 tys. uncji tego kruszcu. W efekcie rosyjskie oficjalne rezerwy złota osiągnęły poziom 40,1 mln uncji, tj. około 1 238 ton (dane World Gold Council z maja 2015 r.).

Oznacza to kontynuację przez Kreml polityki, która w głównej mierze jest skutkiem kryzysu po deprecjacji rubla i pogorszenia sytuacji w gospodarce, w wyniku spadku cen ropy naftowej i sankcji nałożonych przez kraje Zachodu. Rosyjscy decydenci uważają, że wahania cen złota dają cenne zabezpieczenie przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Redukcja przez Rosję stanu posiadania amerykańskich papierów skarbowych stanowi element procesu „dedolaryzacji”, do której prą Rosja i Chiny. Jednocześnie niektóre banki centralne w Azji wykazują nienasycony apetyt na złoto. Na przykład rząd Kazachstanu zakazał eksportu produkowanego w kraju złota i powiększa rezerwy, które stanowią już około 200 ton (Polska posiada 103 tony, które przechowywane są w Banku Anglii – red.). 

Goldsaver.pl

 

Złoto jest kluczowym aktywem dla polityki pieniężnej krajów Azji. Chiny otwarcie promują juana, jako światową walutę rezerwową. Choć ten ambitny slogan może być nieco przedwczesny, to jednak jest prawdopodobne, że juan oparty na złocie stałby się jedną z głównych walut rezerwowych świata. Byłoby to poważne wyzwanie wobec dolara stojącego na długu. Aby ten plan zrealizować Chiny potrzebują sporo złota, którego pozyskanie nie powinno być problemem, bowiem są jego największym producentem. W ubiegłym roku wyprodukowano w Państwie Środka 450 ton złota, co stanowi 16% światowej podaży kopalń. Chiny posiadają w jawnych rezerwach 1 054,1 ton złota. Takie są oficjalne dane, a ile faktycznie złota w tajemnicy przed światem zgromadzono, to wiedzą tylko chińscy decydenci.

Podczas kryzysu politycznego lub wojny, złoto przechowywane poza systemem bankowym w sejfach, w bezpiecznych krajach stanowi gwarancję bezpieczeństwa finansowego dla ludności, przedsiębiorstw i funduszy. W każdej chwili może być wymienione na dowolną walutę dając szansę na przetrwanie. Instrumenty finansowe oraz lokalne waluty stają się w takich okolicznościach bezwartościowe.

Dzisiejszy świat jest pełen konfliktów, a niektóre są szczególnie niebezpieczne. Za naszą wschodnią granicą trwa otwarta wojna. Pogarszają się stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Ekstremiści islamscy realizują krwawą politykę czystek religijnych, trwa exodus mieszkańców Afryki na nasz kontynent. Unia Europejska przeżywa kryzys polityczny, a Grecja traci grunt pod nogami. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość waluty euro. Tymczasem ekonomiści nie potrafią znaleźć rozwiązania problemów a politycy myślą o utrzymaniu się przy władzy. Świat finansów oparty na długu i dźwigni finansowej chwieje się w posadach.

Ten rok może być okresem poważnych zmian politycznych w kilku regionach świata a te będą miały wpływ poczucie bezpieczeństwa przez ludzi i w konsekwencji na rynek złota.

Fot. Pavel Kazachkov, Flickr.com, CC BY 2.0

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Ekspert Grupy Goldenmark. Wcześniej pracował w renomowanych instytucjach finansowych, jak m.in.: Centrum Operacji Kapitałowych Banku Handlowego w Warszawie, Expandia Finance Polska, PZU Życie, Warszawskiej Giełdzie Towarowej, Investors TFI, zajmując w nich stanowiska od specjalisty do członka zarządu. Posiada bogaty dorobek publicystyczny w zakresie funkcjonowania rynku kapitałowego, instrumentów finansowych, inwestycji alternatywnych, analiz i zarządzania aktywami. Autor raportów i komentarzy ekonomicznych. Publikował w takich czasopismach, jak m.in.: Forbes, Bank, Polish Market, Rzeczpospolita, Gazeta Finansowa, Kurier Finansowy, Rynki Zagraniczne, CEO, CFO, Businessman.pl, Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza oraz internetowych portalach finansowych.

3 komentarze

 1. Witam! Fakt faktem że złota to świetnie się sprawdzi w dobie kryzysu, ale jak ustrzec się przed podrobionymi monetami i sztabkami które w środku mogą być wypełnione wolframem który odpowiada wadze złota.
  Odnoszę się do kilku a nawet kilkunastu artykułów które są zamieszczone w internecie wystarczy wpisać zote sztabki wolframowe .

  Np.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/afera-wolframowymi-sztabkami-zlota-bundesbank-zlecil-sprawdzenie-stanu-sztabek

 2. To prawda, że wolfram ma zbliżoną gęstość do złota. Jednak, oprócz zbliżonej gęstości, jest kilka innych właściwości, którymi te metale się różnią, co można wykorzystać przy badaniu ich autentyczności.
  Są to m.in. właściwości magnetyczne: złoto jest diamagnetykiem (w minimalnym stopniu jest odpychany przez magnes), a wolfram jest paramagnetykiem (w niewielkim stopniu magnes przyciąga wolfram). Można to wykryć na wadze magnetycznej (mamy takie w oddziałach Mennicy Wrocławskiej).
  Różnica jest też w przewodności elektrycznej. Złoto jest jednym z lepszych przewodników elektryczności, wolfram słabo przewodzi prąd. Poza metodami chałupniczymi istnieją urządzenia, które potrafią to wykryć.
  Czyste złoto wydaje też inny dźwięk niż wypełnione wolframem. Wprawione ucho wykryje taką różnicę, dla pozostałych istnieją aplikacje, które można pobrać np. na swój telefon.
  W najbliższym czasie postaram się szerzej opisać ten temat w osobnym artykule.

 3. Aplikacja na Android to Bullion Test na iOS Coin Trust :) polecam wszystkim zainteresowanym, gdyż sam korzystam i działa bez problemu :) Do pobrania ze Sklep Play lub Apple Store.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.