Złoto na Ziemi pochodzi z kosmosu?

0

Portal gazeta.pl cytuje wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Bristolu, które wykazały, że złoto i inne metale szlachetne występujące na Ziemi trafiły tu dzięki meteorytom już po ostatecznym uformowaniu się naszej planety.

Wspomniane wyniki badań opublikowało prestiżowe czasopismo „Nature”. Naukowcy z Bristolu wykazali, że większość metali szlachetnych, które występują na Ziemi pochodzi z okresu znacznie późniejszego niż najstarsze warstwy skalne.

Jak trafiły na Ziemię? Wszystkiemu winne mają być bombardowania meteorytów do których doszło ok. 3,9 miliarda lat temu. Z tego okresu mają też pochodzić kratery na księżycu, które z łatwością można zaobserwować z Ziemi.

Powszechnie przyjęta teoria dotycząca formowania się planet głosi, że w czasie kształtowania się jądra Ziemi „wciągane” były do niego metale ciężkie. Tak też powinno się stać ze złotem i innymi szlachetnymi kruszcami. Tymczasem występują one bliżej powierzchni w dość dużych ilościach. Miało się tak stać właśnie dzięki bombardowaniu meteorytów.

Odkrycie naukowców z Bristolu zapewne nie wpłynie znacząco na ceny złota, ale podkreśla jeszcze bardziej wyjątkowy charakter żółtego kruszcu i innych metali szlachetnych.

Goldsaver.pl

 

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.