Złoto tańsze niż myślisz?

0

Jak podaje Puls Biznesu za raportem analityków PIMCO, obecna realna wartość złota nie jest tak wysoka jak się może wydawać. Skąd takie przekonanie? Chodzi przede wszystkim o dwa czynniki urealniające cenę: inflację dolara i PKB per capita.

Analitycy PIMCO przygotowali zestawienie historycznych i obecnych cen złota, które zostały urealnione poprzez wyeliminowanie inflacji dolara. Okazało się, że na tak przygotowanym wykresie cena złota nie jest wyższa niż jego rekord z 1980 roku.

Drugim czynnikiem urealniającym ceny złota jest wartość Produktu Krajowego Brutto poszczególnych państw, liczona na jednego obywatela czyli per capita. W takim zestawieniu złoto dla krajów z niskim PKB per capita jest tańsze niż kiedykolwiek. Jako przykład wymieniane są Chiny, gdzie ten wskaźnik jest szczególnie niski.

Zdaniem autorów raportu, dalsza presja inflacyjna spowodowana przez politykę FED, będzie czynnikiem wspierającym wzrosty cen złota w kolejnych miesiącach.

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Misja serwisu rynekzlota24.pl to rzetelne informowanie o inwestycjach alternatywnych i rynku metali szlachetnych. Naszym czytelnikom serwujemy mix najnowszych informacji rynkowych, ciekawostek, poradników i analiz. Prace redakcyjne opieramy o najbardziej aktualne informacje. Z nami łatwiej rozpoczniesz przygodę w świecie złotych inwestycji.

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.