Złoto zyskuje na wartości ze względu na rosnącą niepewność w związku z wyborami w USA

0

Już w przyszłym tygodniu czekają nas wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Ostatni sondaż dziennika ”Washington Post” i telewizji ABC News wskazał minimalną przewagę Donalda Trumpa nad Hilary Clinton. Wygrana Trumpa w krótkim terminie może spowodować dalsze umocnienie złota.

Kolejna dobre odczyty z gospodarki Stanów Zjednoczonych

Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnich dniach poznaliśmy dużą porcję danych z największej gospodarki świata. W ostatni piątek poznaliśmy tempo wzrostu gospodarczego, które wyraźnie przyspieszyło. W trzecim kwartale 2016 roku gospodarka USA rosła o 2,9% w ujęciu annualizowanym. Jest to najlepszy odczyt od drugiego kwartału 2015 roku. W poniedziałek poznaliśmy dane o wydatkach osobistych oraz indeksy cen wydatków konsumpcyjnych (PCE – Personal Consumption Expenditures). Ta wskaźniki mają dużą wagę ze względu na to, że Rezerwa Federalna uważa je za kluczowy miernik inflacji w gospodarce.

Według ogólnego wskaźnika PCE inflacja w ujęciu rocznym przyspieszyła z 1,0% do 1,2% Z kolei bazowy wskaźnik PCE utrzymał się na poziomie 1,7%. Te dane potwierdzają, że inflacja w gospodarce amerykańskiej zmierza w kierunku celu inflacyjnego w postaci 2% r/r. Pomimo lepszych danych z gospodarki dolar w ostatnich dniach traci na wartości. To powoduje kolejne umocnienie ceny złota (słaby dolar wpływa pozytywnie na złoto), które aktualnie jest notowane w okolicach 1296 dolarów i zbliża się do kluczowego poziomu 1300 dolarów za uncję.

Słabość dolara może wynikać z zaplanowanych na 8 listopada wyborów prezydenckich w USA. Na kilka dni przed wyborami przewaga Hillary Clinton nad Donaldem Trumpa jest coraz mniejsza. Większość ekonomistów zakłada, że wybory wygra Clinton, co przełoży się na stabilną sytuację w gospodarce, a to w dłuższej perspektywie może osłabiać złoto. Natomiast wygrana Trumpa może spowodować większą zmienność i niepewność na rynkach finansowych. Przełoży się to na odpływ kapitału do bezpiecznych przystani, czyli np. na rynek złota.

Ważne posiedzenie FED

Dziś o godzinie 19:00 poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Rynek nie zakłada zmian w polityce pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu. Warto jednak poszukać w oświadczeniu sygnałów wskazujących na to, że w grudniu dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Jeśli takie się pojawią, będzie to wspierać dolara w długim okresie, który po przyszłotygodniowych wyborach może ponownie zyskiwać na wartości.  

Sytuacja techniczna

Z perspektywy interwału D1 widzimy jak cena zmierza do ważnego oporu blisko poziomu 1297 dolarów. Strefa zaznaczona czerwonym kolorem, wypadająca przy mierzeniu 38,2% ostatniej fali spadkowej zapoczątkowanej na początku lipca. Dodatkowo w tym miejscu znajduje się górne ograniczenie układu overbalance (niebieskie prostokąty). Jeśli cena wyraźnie zareaguje na ten opór, możemy być świadkami ponownych spadków. Natomiast sygnał słabości podaży w tym miejscu otworzy drogę do mocniejszej korekty ostatnich spadków. Kolejna strefa oporu wyznaczona jest przez żółtą strefę, wypadającą przy mierzeniu 61,8 proc. ostatniej fali spadkowej.

xauusddaily

fxmag

Pobierz bezpłatny poradnik
Przekaż dalej

O autorze

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.